CEYD-A ile AdaFruit Kullanımı

CEYD Blok Geliştirme yapısına tasarla.ceyd-a.com sayfasından ulaşabilir, kendi komut tasarımlarınızı ücretsizce yapabilirsiniz. Bu yazımızda blok geliştirme yapısıyla CEYD-A ile AdaFruit bağlantısını kuracağız.

AdaFruit Nedir?

Kaynak: https://learn.adafruit.com/welcome-to-adafruit-io/what-is-adafruit-io

Adafruit Industries, New York’ta bulunan açık kaynaklı bir donanım şirketidir. 2005 yılında Limor Fried tarafından kurulmuştur. Şirket, bir dizi elektronik ürün, elektronik bileşen, alet ve aksesuar tasarlar, üretir ve satar (kaynak: Wikipedia.org). Adafruit.io ise bir bulut hizmetidir. İnternet üzerinden bağlanabilirsiniz. Basit bir anlatımla, gönderdiğiniz verileri alır ve sonra sisteminize geri gönderir. Ancak bundan çok daha fazlasını yapabilen bir hizmettir. IoT çalışmalarında en çok tercih edilen hizmetlerden biridir.

CEYD-A Kullanımına Başlayalım

Image for post

tasarla.ceyd-a.com sayfasından giriş yaptıktan sonra sağ alt kısımdaki kırmızı kalem ile komut girişlerinizi yapabilirsiniz.

Site üzerinden giriş yaptıktan sonra kırmızı kaleme basarak Yeni Komut seçelim. Araç çubuğunun IoT bölmesinde AdaFruit ile bağlantı kurup haberleşen bloklar bulunmaktadır.

https://io.adafruit.com/ adresinden ücretsiz bir hesap açıp, IO bölümünden AIO Key butonuna basıp Kullanıcı ismi ve Active Key değerlerini kopyalayıp AdaFruit bloklarımızda kullanmamız gerekmektedir.

Trigger bölümü ise abone olma bloğu içindir. CEYD-A Ada Fruit’e ulaştıktan sonra Trigger ile geri dönüş değeri alabilmektedir. Bir trigger oluşturup eğer CEYD-A, içinde deneme geçen bir metin gönderiyor ise başarılı bir deneme yazısını CEYD-A’ya geri döndürelim.

Aşağıdaki gibi 2 ayrı komut oluşturalım. İlk komut yayınlama (publish), ikinci komut ise abone olma (subscribe) işlemleri için olacak.

Oluşturduğumuz komutları CEYD-A’yı tekrar açtığımızda deneyelim:

https://io.adafruit.com/ sitesindeki hesabımızdan Profile bölümünden Monitor’u seçtiğimizde aşağıdaki gibi veri trafiğini izlememiz mümkün. Yayınlama komutu Ada Fruit’e tek taraflı bilgi gönderirken, abone olma komutu ise çift taraflı veri transferi yapıp trigger da tanımladığımız mesajı CEYD-A’ ya döndürmektedir.

CEYD Blok Geliştirme yapısına tasarla.ceyd-a.com sayfasından ulaşabilir, kendi komut tasarımlarınızı ücretsizce yapabilirsiniz

1 Beğeni