CR 6 SE için 1.0 mm nozzle

Merhaba aylar önce CR 6 SE aldım. İlk yazıcım ve inanılmaz bir şey çok hoşuma gitti. Projelerimde kullandım ve şimdi saksı falan basmak istiyorum. Üzerindeki 0.4 mm nozzle ile sanırım en fazla 0.3 mm lik bir baskı alabiliyorum ve yapıcağım 15 santimlik baskı bana 36 saate mahal oluyor 0.3 ile. O yüzden 1.0 mmlik bir nozzle bakıyorum ama internette binbir türlü çeşit nozzle var; önerdiğiniz bir yer var mı almam için? (0.8 veya 0.6 bile olabilir)

Merhabalar,
Benim önerdiğim bir nozzle yok fakat daha büyük bir nozzle size daha kötü kaliteye mal olucaktır yani katmanları daha fazla gözükecektir benim tercihim çoğu zaman hızı arttırmak / dolguyu düşürmek vb. oluyor. Bunları deneyebilirsiniz.

Şimdi mesela bir ay modeli buldum 20 santim uzunluğunda ve genişliğinde 0.2 uç ile basmak istediğimde bana 112 saat veriyor yani 4.5 gün. Hiç bu kadar uzun baskı almadım normal mi bu boyutlardaki bir şey için? Not olarak baskı büyük olacağı için infill 100 yaptım, ama içi boş sadece dış duvarla iç duvar arasından 3-4 mm yeri doldurucak infill. İnternette 4gün lük basko videolarında adamlar deli gibi kocaman büstler basıyor bişeyi yanlış mı yapıyorum?

Evet, normal. Özellikle ay modeli için oldukça normal. Ay modeli çok fazla detay içeriyor bundan dolayı basılması uzun sürüyor. Boyutu küçük gibi gözükebilir ancak ışık tutulduğunda ay kraterlerinin belli olabilmesi için o modelde çok sayıda ince hareket mevcut. Yani yazıcı sadece yuvarlak bir top basmıyor, çok fazla hareket ediyor modeli basabilmek için.

3D baskı teknolojilerinde hala hız büyük bir sorun. Hızdan kazanç sağlamak istediğiniz zaman kaliteden feda etmeniz, zamandan kazanç sağlamak istediğiniz zamanda hızdan feda etmeniz gerekiyor.

İsterseniz 1mm nozzle alabilirsiniz. Zamandan ciddi anlamda kazanç sağlar ki şahsi olarak ben de zaman zaman kullanıyorum. Fakat katman yüksekliğinin fazla olması demek baskı kalitesinin düşük olması demek. Yani 0,6 0,8 veya 1 mm nozzle’ı her iş için kullanmak doğru olmaz. Eğer fazla detay içermeyen geometrik şekiller basıyorsanız farklı geniş nozzle’lar kullanabilirsiniz. Baskı kalitesi kötü olsa bile kendini pek fark ettirmez. Ancak ay modeli gibi detaylı baskılar için geniş nozzle uygun olmaz.

4.5 gün uzun bir süre. İlk defa 3D yazıcı kullanıyorsanız biraz riskli de olabilir. Bu yüzden bence yavaş yavaş daha uzun baskılar almakla başlayın. Yeteri kadar deneyime ulaştığınıza emin olduğunuzda ay modelini basabilirsiniz

Yorumunuz için teşekkür ederim sondaki yazdığınız beni düşündürdü biraz. Evden ayrılmadan önce baskıyı başlatmıştım…

1 Beğeni

Sıkıntı olacağını sanmıyorum, arada bir gözlemleyin sadece