Cr ender 5-plus yapişma problemi̇

Herkese selam yakın zamanlarda aldığım yazıcı ile kendi tasarımım olan bir proje basmak istiyorum ancak ilk katman sürekli kopuyor bir türlü çözüm bulamadım 3D printer hakkında tecrübesizim. STL fixer, yeniden kalibrasyon gibi her şeyi denedim, çözüm bulamadım. yardımcı olursanız çok sevinirim:)
Ayrıca detaylı projeler için hangi filament türünü önerirsiniz?

Merhabalar,
Yeni başlayanların çok sık rastladığı bir sorundur. Sorun baskının ilk katmanı tablaya yapışmaması. Yanlış değilsem bu yazıcının tablası cam tabla. Eğer kalibrasyonu düzgün yapmışsanız cam sil ile silip bi güzel temizleyince mükemmel sonuç alınıyor. Ayrıca burada nozzle-tabla sıcaklığı gibi değerlerde çok önemli. Ayrıca forumda bir kaç tane de bunun gibi konular var. İncelemenizi öneririm. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Merhabalar,
Tablayı dört köşesinden küçük bir kağıt yardımıyla nozzle ve tabla arasına kağıdı sokarak nozzle kağıta çok az sürtecek şekilde ayarlarsanız gayet iyi olucaktır zaten zamanla bu sürece alışırsınız zaten ender 5 plus ta Bltouch özelliği var yani otomatik tabla kalibrasyonu bir kere elle yaptıktan sonra bozulması biraz zor.

Filament konusuna gelince ben genel ürünler için pla öneriyorum hem basımı kolay hem temini kolay marka olarak da esun,cctree,abg gibi markalar önerimdir. :smiley:
Filament satın alma linki: Best Place To Buy 3D Printer Filament - Affordable Price At Robotistan

1 Beğeni

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Dün forumda biraz daha gezindikten sonra birçok yöntem ve seçenek buldum pritt saç spreyi gibi. Bugün pritt i denedim iyi sonuç alıyorum gibi. CNC ile tecrübem var ama 3D yazıcı biraz yeni benim için .

Filament için ABS kullanmayı düşünüyorum dediğiniz gibi PLA kullanıyorum ama o normal şeylere, benim projemin biraz profosyonel olmasını istiyorum açıkcası aseton buharı gibi yöntemi denemek isterim aseton buharı için tavsiyelerinize açığım. Teşekkür ederim

bazı filamentler yapışmakta sıkıntı çektiriyor mesela tinylab,elas tarzı markaların pla filamentlerini kullanırken yapışmada hiç bir sıkıntı çekmedim ama abg(silver) kullanırken kesinlikle cura da yapıştırma da kenarı seçmem gerekiyordu yoksa her seferinde baskı sıransında ayrıldı. Bir başka yapışmamaya sebep olan şey tablanın tozlanması yada ellemekten yağlanması olabilir.eğer tablan cam(düz yada creality nin kaplamalı camı) ise kalıp sabun ve bulaşık süngerinin yumuşak tarafıyla ovalarak temizleyip kurulayarak ve birdaha elini değdirmeden cihaza takıp kullanırsan düz hiç bir kapması olmayan cama bile baskıyı yapıştırma sağlayabilirsin

1 Beğeni

merhabalar 3d yazıcı satın alıcağım ama karasızım creality ender 5 plus hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Selamlar, yazıcı hakkında düşüncelerim için hala erken olduğunu düşünüyorum. Ama Ender 5 Plus önerir miyim? Öneririm, ben geniş tablası yüzünden tercih ettim. Eğer büyük tabla istemeseydim Ender 3 alırdım.

Merhabalar,
Ender 5 de öneririm CR-10 V2 modeline de bakmanızı tavsiye ederim.