Foruma Hoş Geldin!

Selam, bilgiye aç, üretim sevdalısı müthiş insan!

Türkiye’deki makerların buluşma noktası Robotistan Teknik Forumları’na hoş geldin! Lütfen yeni bir konu açmadan veya tartışmaya dahil olmadan önce aşağıdaki yönergeleri oku ve medeni bir forum ortamına katkıda bulun.

NOT: Bu basit ve akla yatkın yönergeler sakın seni korkutamasın. Seni topluluğumuzda gördüğümüz için çok mutluyuz. Ve katılımını heyecanla bekliyoruz. :slight_smile:


##Medeniyet önemli!

Lütfen bu tartışma forumuna halka açık bir parka yaklaştığın saygıyla yaklaş. Biz sürekli bir sohbet yoluyla beceri, bilgi ve ilgi alanlarını paylaşabileceğin bir topluluk kaynağıyız.

Medeniyet kuralları zor kurallar değil, sadece topluluğumuzun insani yargısına yardımcı olmak ve burayı temiz, iyi ve aynı zamanda aydınlatılmış bir yer yapabilmek için mutlaka uygulması gereken rehberler.

 • Medeni ol. Makul bir kişinin rahatsız edici, küfürlü veya nefret dolu konuşma olarak değerlendireceği hiçbir şey yayınlama.
 • Forumu temiz tut. Müstechen veya müstehcenlik içeren hiçbir şey paylaşma.
 • İnsanlara saygı duy. Kimseyi taciz etme veya üzme, insanları taklit etme veya özel bilgilerini ifşa etme.
 • Forumumuza saygı göster. Spam gönderme veya forumu olumsuz şekilde etkileme.

Bunlar, kesin tanımlara sahip somut terimler değildir. Emin değilsen, yayınının en ünlü gazetelerin ön sayfasında bulunması halinde nasıl hissedeceğini kendine sor. Bu halka açık bir forum ve arama motorları bu tartışmaları indeksliyor. Dili, bağlantıları ve resimleri ailen ve arkadaşların için güvende tutmalısın.

##Karşıt görüştekilere karşı nazik ol.

Katılmadığın yorumlara yanıt vermek isteyebilirsin. Bu gayet anlaşılır. Ama insanları değil fikirleri eleştirmen gerektiğini unutma! Lütfen bunlardan kaçın:

 • İsim takmak
 • Kişisel saldırılar
 • Bir gönderinin gerçek içeriğini yanıtlamak yerine yazım biçimini eleştirme
 • Düşünmeden tepki verme

Bunlar yerine, sohbeti geliştiren gerekçeli karşı argümanlar sağlamayı dene.

##Düzenli tut.

Yazdıklarını doğru kategoriye koymak için çaba göster, böylece tartışmaya daha fazla zaman ayırabilir ve daha az temizlik yapabiliriz. Yani:

 • Yanlış kategoride bir konu başlatma.
 • Aynı gönderiyi birden fazla konuya gönderme.
 • İçeriksiz gönderileri yanıtlama.
 • Bir konuyu akış ortasında değiştirerek yeniden yönlendirme.
 • Beğendiğin yanıtlar için “+1” veya “Kabul edildi” yazıp göndermek yerine Beğen düğmesini kullan. Varolan bir konuyu kökten farklı bir yöne çekmek yerine, Bağlantılı Konu Olarak Yanıtla’yı kullanın.

##Özgün kal.

İzinsiz bir şekilde başka birine ait dijital hiçbir şey yayınlayamazsın. Birinin fikri mülkiyetini (yazılım, video, ses, görüntü) tanımlayamaz, bağlantı kuramaz veya telif hakları ile ilgili yasalara aykırı davranamazsın.

##Tartışmayı geliştir.

Tartışmayı geliştirmek için çalışarak burayı tartışma için harika bir yer yapmamıza yardımcı ol. Gönderinin konuşmaya yardımcı olacağını düşünmüyorsan, ne söylemek istediğinizi yeniden düşün ve daha sonra tekrar dene.

Burada ele alınan konular bizim için önemli ve senin için de önemli olmasını istiyoruz. Söylenenlerin bazılarına katılmasan bile, konulara ve tartışan insanlara saygılı olmalısın.

Tartışmayı geliştirmenin bir yolu, halihazırda olanları keşfetmektir. Kendi yanıtını oluşturmadan veya yeni başlık açmadan önce başlıktaki yanıtlara ve kategorideki diğer konulara göz atarak zaman geçirmeni rica ederiz. Böylece seninle aynı ilgi alanlarına sahip paylaşan diğer kişilerle tanışma şansın daha yüksek olacak.

##Bizim için önemlisin.

Burada yaptığımız sohbetler her yeni gelenin tonunu belirliyor. Bu forumu ilginç bir yer haline getiren tartışmalara katılmayı seçerek ve olumsuz daranışlardan kaçınarak bu topluluğun geleceğini etkilememize yardımcı ol.

Forum, kullanıcı deneyimini artırmayı sağlayan araçlar sunar: yer işaretleri, beğeniler, raporlar, yanıtlar, düzenlemeler vb. Kendi deneyimini ve diğer herkesin tecrübelerini geliştirmek için bu araçları kullanmanı öneririz.

Topluluğumuzu bulduğumuzdan daha iyi bırakalım.

##Eğer bir problem görüyorsan, raporla.

Moderatörlerin özel yetkileri vardır; bu forumdan onlar sorumludur. Ama sen de öylesin. Senin yardımınla, moderatörler editör değil, yalnızca topluluk deneyimini kolaylaştıran kişiler olabilir.

Kötü bir davranış gördüğünüzde yanıt vermemeni tercih ederiz. Kötü davranışı kabul etmek teşvik eder, enerji tüketir ve herkesin zamanını boşa harcar. Sadece raporlaman yeterli olacak. Yeterli bayrak toplanırsa, otomatik olarak veya moderatör müdahalesi ile önlem alınacaktır.

Moderatörler, topluluğumuzu korumak için herhangi bir zamanda, herhangi bir içeriği ve herhangi bir kullanıcı hesabını kaldırma hakkını saklı tutar. Moderatörler yeni gönderileri önizlemez; moderatörler ve site operatörleri topluluk tarafından yayınlanan herhangi bir içerik için sorumluluk kabul etmez.

##Seninle güçlüyüz.

Bu forum Robotistan çalışanları ve senin de dahil olduğun topluluk tarafından işletilecektir. Forumun nasıl çalışması gerektiği hakkında başka soru ya da önerilerin varsa, Sizden Gelen Öneriler’de yeni bir konu aç ve tartışalım! Meta bir konu veya raporla ele alınamayan kritik veya acil bir sorun varsa, İletişim aracılığıyla bize ulaşabilirsin.

##Kişisel verilerin korunması ve Üyelik Sözleşmesi hakkında

Evet, legalleştirmek sıkıcı, ama kendimizi, sizi ve verilerinizi, kötü yazılımlara ve düşmanca insanlara karşı korumalıyız. İçerik, gizlilik ve yasalarla ilgili (ve) davranışlarımızı ve haklarımızı açıklayan bir dizi yasal metnimiz var. Bu metinleri okuyup onayladığından emin ol.