Görüntü Analiz Edebilen Robot

Merhaba,

yüksek lisans projesi olarak belirlemiş olduğum tekerlek sistemi üzerine kurulu olacak, tekerlekler yardımıyla hareket edebilen, görüntü algılayabilen, çarpma engelleyici sensörleri olacak ve sesli konuşabilecek bir robot yapımı için gerekecek malzemeleri sizden temin etmek istiyorum. Fakat ilk kez yapacağımdan neler gereklidir bilmediğim için bu konuda bana gerekli parçaları ve kodlarını bulabileceğim dökümanları belirtebilir misiniz?

Teşekkürler.

Merhabalar. Bunun için Raspberry pi gibi bir bilgisayar şart. Bu karttan Open CV kütüphanesi ile görüntü işleme, MyCroft Al ile sesli asistan yapabilirsiniz. Sesli asistanın ses verebilmesi için USB hoparlör ihtiyacınız olacak. Robotun hareket edebilmesi için yüksek torklu motorlara ve motor sürücülere ihtiyacınız olacak. Sensörleri arduino da kullanmak daha kolay olduğu için projenizde arduino kullanıp serial haberleşme ile verileri raspberry pi’ye aktarabilirsiniz. Tabi bunca sistemin elektrik ihtiyacını karşılamak için li-po pile ihtiyacınız olacak. Şimdiden kolay gelsin.

Cevabınız için teşekkür ederim. Peki bu kartları seçerken modelleri önemli mi mesela raspberry pi 4 mü 3 mü veya arduino uno mu mini mi gibi?

Açıkçası raspberry pi 3 de Open CV’yi denediğimi çok söyleyemem bunları nasıl çalıştığını sizin araştırmanız gerekiyor ama tabiki önerim en hızlısı olduğu için raspberry pi 4 olacaktır. Arduino olarak ihtiyacınız kadar pin sayısına göre arduino modelinizi seçmeniz gerekecektir. Uno ile nano arasında sadece boyut farkı var. Ancak projenizde çok fazla pin kullanacaksanız arduino mega işinizi görecektir.

1 Beğeni

peki orjinal mi almalıyım klon mu? aralarında ciddi fiyat farkı mevcut ama farkları nelerdir?

Arduino klon v3 ile orijinal arasında hiç bir fark yok. Tek fark biri İtalyada klon ise Çinde üretiliyor.

Merhaba,

dediklerinizi sipariş vereceğim fakat biraz araştırma yaptığımda yüksek torklu motorlarda, sürücülerde ve pillerde hangilerini seçmeliyim ve bu neye bağlı? Buna ek olarak benim anlatmış olduğum projemde breadboard gerekli midir?