Güneş paneli enerjisi

6 Voltluk güneş panelinden elde edilecek enerjiyi direk ardiuno unoya versek çalıştırmak için yeterli olur mu?

VİN girşinden verirseniz yeterli olucağını düşünüyorum eğer yeterli olmazsa araya step-up bir modül bağlayabilirsiniz. :smiley:

Merhaba,
Normalde normal USB girişinden bağlanınca yeterli olur ancak USB’den giden güç hiç bir voltaj regülatöründen geçmeden direk mikrodenetleyiciye gittiği için en ufak voltaj dalgalanmasından kartı bozarsınız. Direk VIN girişine de verseniz olmaz çünkü 7-12 volt arası gerilimde VIN girişi çalışıyor. En iyisi Step Up voltaj regülatörü alıp VIN girişinden vermek. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Öncellikle teşekkür ederim
Benim 1 sorum daha olacaktı
Mesela 110 Watt la çalışan bir ısıtıcının çalışması için 150W , 170W gibi güneş panelleri alsam işimi görür mü

Hem evet hem hayır. Teoride çalışır ama pratikte(gerçek hayatta) çalışmama ihtimali çok yüksek. Çünkü bir ısıtıcının veya motorlu bir cihazın ilk başlangıçta tükettiği enerji 110 wattan kat kat yüksek bir enerji çekecektir. Bir de invertörden geçen verimleride hesaba katarsak çalışmama ihtimali daha fazla yükseliyor. En iyisi 12 voltla çalışan bir ısıtıcı alıp direk(güneş enerjisi kontrolcüsünden sonra) bağlamanız daha verimli olacaktır. İyi günler dilerim. :slightly_smiling_face: