Lion Piller Şarj Etme

Elimde bir sürü lion batarya var babam bunları tanıdık bir telefoncudan almış. Bunları direkt olarak şarj edebilirmiyim(üstünde yazan değer 4.65 ise 5ile şarj edebilirmiyim) Veya nasıl bir devre önerirsiniz?(Hazır kart değilde kendim yapabileceğim kart)

Üç aynı bataryayı birleştirdim(3x3.7v=11.1v) bunu 11.1v lion devre ile mi yoksa 3.7v lion devre ile mi şarj edebilirim. 11.1v İçin Bulamadım. Yada Kendim Nasıl Yapabilirim? TP4056 ile olur mu?

Merhabalar,
Bildiğiniz üzere tp4056 1s içindir yani 3.7V üç pili birleştirdiğinizde hücre hücre şarj etmeniz gerekir toplu şekilde değil hücre hücre şarj için tp4056yı kullanabilirsiniz.

Satın alma linki:

Tek tek pilleri şarj etmem mi gerekecek yani? 3 tane alsam giriş voltajlarını birleştirsem 5v a bağlasam olmazmı? Bu telefon bataryaları için olur değilmi?

Hücre hücre şarj etmek oldukça garanti bir şeydir, tek bir seferde de şarj edebilirsiniz fakat bazı hücrelerin bozuk olması şarj işlemini yavaşlatacaktır, oysa ki ayrı ayrı şarj etmek buna engel olmaz. :upside_down_face:

1 Beğeni

İki 18650 pili seri bağlayıp 7.4 volt elde etmek istiyorum. 1s şarj modülüyle şarj etmeye calıştım. 2 adet şarj modülü kullanıp pillerle baglantılarını yaptım
Tek bir adaptör kullanmak için modüllerin artı ve eksisini birbirine bagladım. şarj ederken hiçbir sorun olmadı çok güzel bi şekilde şarj ettiler ama pilleri seri baglamaya kalkıştığımda kısa devre oldu. Pilleri ayrı adaptörlerle sarj etmek istemiyorum. Nasıl sarj edebilirim?

Merhaba,
Evet şarj edebilirsiniz ancak seri bağlayınca haliyle şarj aletlerinin GND’leri ortak olduğundan dolayı kısa devre olur. Şarj ettikten sonra TP4056 şarj aletlerini çıkartıp seri olarak bağlayabilirsiniz. Ama bununla uğraşmak istemiyorsanız direk 2s şarj adaptörü almanızı öneririm. Şuanlık robotistanda sadece 2s şarj adaptörü stoklarda yok(stoklar en yakın zamanda yenilenecek) ancak bu adaptörü alarak çoğu bataryayı şarj edebilirsiniz. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Peki pilleri paralel bağlayıp tek modüle şarj edersem aynı şekilde seri bağlayabilir miyim?

Evet o şekilde yapabilirsiniz genel olarak yine aynı şeye takabul ediyor. Tabi tek kullandığınız için şarj süresi de artacak haliyle. Ama her türlü tak sök işlemi yapacaksınız. En rahatı 2s uyumlu bir adaptör almak. İyi günler dilerim. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni