Motorun ne kadar döndürüldüğü bilgisinin alınması

İyi çalışmalar.Benim bir motora ihtiyacım var bu motora gönderdiğim komuta göre isteğim açıya gelecek yada kullanıcı kendi eliyle çevirdiği zaman hangi açıda olduğu bilgisini alabilmeliyim.Hangi motoru önerirsiniz robotistanda böyle bir motor var mı?

Selamlar.

Encoderli motorları kullanmanızı tavsiye ederim. Bu encoder ile birlikte açısal değerleri yakalayabilir ve işleyebilirsiniz. Motoru o açıya getirmeniz ise biraz zor olabilir fakat bir o kadar da kolaydır. PID ile bunun ayarını tutturabilirsiniz. Tam ölçüme getirmek ve durdurmak istiyorsanız PID kullanın, eğer bir kaç derece sorun değilse PID kullanmanıza hiç gerek yok.

Enkoderli motorlar, pahalı oldukları için bazı kesimler tercih etmeyebilir fakat işinizi oldukça fazla görecektir. Sizlere yardımcı olmak açısından şu bilgiyi de paylaşabilirim. 6V - 250 RPM Redüktörlü Sarı DC Motor kullanarak kendi enkoderinizi yapabilir ve kullanabilirsiniz. Bu motor üzerinde enkoder bulunmadığı için ayriyeten hız sensörü de almanız veya bunu da kendiniz yapmanız gerekebilir. Bizler hız sensörü almanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Bazı durumlarda DC motor ile delikli parça maalesef gelmiyor. Bu durumlarda bu parçayı kendiniz yapmanız gerekebilir. Bunun için pleksi levha veya 3B yazıcı kullanabilirsiniz. Bazı durumlarda ise bahsettiğim parça enkoder modülü ile birlikte de gelebiliyor. Bahsettiğim parçanın fotoğrafı için alttaki fotoğrafa bakabilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim! :raising_hand_man:

2 Beğeni