Plastik Kesici Yapımı

Ben zil telini ısıtarak plastik kesici yapmak istiyorum ama li ion pil ile kısa devre yaptığımda tel yandı. Tel yanmayacak kadar akımı nasıl verebilirim? Ve bu devreyi anahtarlama yapmamda gerekiyor normal bi anahtarın bu kadar akıma dayanacağını sanmıyorum. Nasıl anahtarlıyabilirim?

Aklıma şöyle bir fikir geldi. Npn bir transistörle anahtarlama yapıcam potansiyometre ile transistöre giden akımı ayarlıcam. Böylece telin sıcaklığını ayarlıyabilirim.

Böyle bir transistör buldum bu iyi mi?
Sizin önerdiğiniz bir transistör var mı?

Selamlar :raising_hand_man:t2:

Rezistans teline bakmanızı öneririm, dediğiniz gibi akım ayarı da yapmanız gerekiyor yoksa ne var ne yok çekecektir. :upside_down_face:

1 Beğeni


Burda yazanlara göre sanırım 6 amperi anahtarlamak icin 1 amper kullanılmış o zaman 3 amper icin 500 miliamper mi lazım datasheet okumayı tam bilmiyorum :slight_smile:

Bu potansiyometre kaç ampere dayanıklı. Olmazsa baska bir transistör kullanırım.

Merhaba,
İsterseniz bu devreyi kullanabilirsiniz. 30V 15A kadar regüle edebilir. Potansiyometre 5k-50k arası kullanabilirsiniz. Bu arada bu devre gerilimi tek kontrol ediyor.
image

Tabi isterseniz aşağıdaki devreyi de yapabilirsiniz. Bu devre hem gerilimi hem akımı da kontrol ediyor. 0-30V 0-10A değerleri arası enerji verebilir. Farklı ihtiyaçlarınız için de kullanabilirsiniz.


Kolay gelsin. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Verdiğiniz devreler güzel görünüyor ama benim güç kaynağım 3.7 volt. Rezistans telim olmadığı için kullanacağım zil telinin pilastigi eritecek kadar ısınması lazım ama yanacak kadarda ısınmaması lazım.
3.7 volt ile çalışabilen akım kontrol devresini nasıl yapabilirim?
Arduino ve mosfet kullansam her şey daha kolay olurdu. Bu işlerden pek anlamıyorum :slight_smile:

Taşınabilir güç kaynağı gibi bir şey yapmaya karar verdim, iyi kötü bir şeyler yaparım kendi çapımda. Yinede teşekkürler :slight_smile:

1 Beğeni