Pleksiglas Oymak için En Uygun Uç

Merhabalar,
Aklımda bir süredir mini bir CNC yapma fikri var ancak sınavlar filan ortaya çıkınca mecbur bunu ertlemek zorunda kaldım.
Ancak küçük bir proje için pleksiglas üzerinde oyma işlemi yapmam lazım. Tıpkı şu videodaki gibi (12. Dakika da olan şeyden bahsediyorum)

CNC yapacak zamanım olmadığından dola’e 775 dc motor takıp çyı ender 3ok basit, cnc işlevi görecek bir sistem yaptım. Beklediğimden çok daha rijit ve etkili çalıştı. Normal matkap ucu ile yaptığım delme işlemlerinden filan memnun kaldım baya. Bi ara Maker Günlükleri kategorisinde nasıl yaptığımı anlatan bir yazı ile çizim dosyalarını paylaşmayı düşünüyorum.

Ancak pleksiglas oymak için ne tür bir uç kullanmam gerektiğini bilmiyorum. Delme amaçlı kullanılan uçlar çok başarısız oldu. Hatta son denememde ucu kırdım yanlışıkla, duvara doğru fırladı.
Mekanik bilgim pek yok o yüzden boşlukta kaldım. Uç önerisi olan varsa çok sevinirim

Merhaba,
Pleksiglas hiç delmedim ancak bu malzemede cama benzediği için cam delmek için matkap uçları var onları kullanarak düzgün bir delme işlemi gerçekeştirebileceğini düşünüyorum. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face:

Delmekten çok oymak için ihtiyacım var ancak cam için olan matkap uçlarına baktım şimdi, işimi görecek gibi duruyorlar bi alıp deneyeyim bakalım.
Teşekkürler

1 Beğeni