Raspberry pi Hdd docking 3.5"

Merhablar,

Raspberry pi 4 8 gb versiyonundan satın alacağım bunu local file hosting için kullanmak istiyorum. Usb ile Hddleri nasıl okutabilirim en iyi şekilde setupu nasıl yapabilirim elimde 10 adet harddisk var(bazıları 2.5" bazıları 3.5") harddiskleri usbb ile çevirici gördüm fakat enerji konusunda bilgisizim yardımınızı rica edeceğim. teşekkürler iyi forumlar.

Openmediavault u inceleyebilirsiniz [1] 10 tane bağlamanız sıkıntı olabilir sonuçta usb adeti belli birde çoğaltıcı ile sağlıklı çalışmayabilir ayrıca güç sorunları ile baş edebilirsiniz eğer usbden beslenecekce [1]
Ayrıca Raspberry pi nas olarakta arama yaparsanız çokca örnek çıkacaktır linkleri aşağıya bırakıyorum

  1. New User Guide — openmediavault 5.x.y documentation
  2. New User Guide — openmediavault 5.x.y documentation

Kurulum örnekleri
Türkçe

Raid örnek
https://www.jeffgeerling.com/blog/2020/building-fastest-raspberry-pi-nas-sata-raid

https://quidsup.net/tutorials/?p=pi-nas

1 Beğeni

Merhabalar. Dediğiniz gibi HDD dönüştürücüler var onlardan alabilirsiniz ayrıca USB3.0 çoklayıcılarda ihtiyacınız olacaktır. Güç meselesine gelirsek rp bu kadar hdd’nin çekeceği akımı karşılamak nerdeyse imkansız. Hdd minimum 500mA maksimumda 1000mA civarı akım çeker. Tabi bu modelden modele ve diskin çapına göre de değişebilir. Ancak 10hdd için 5V 10A gibi bir güç kaynağına ihtiyacınız olacak. Beslemeyi de şu şekilde yapacaksınız; HDD dönüştürücülerin artı yani kırmızı kablosunu kesip güç kaynağının artısına bağlayacaksınız. Güç kaynağının eksisini de rp’nin eksisine bağlamanız yeterli olacaktır. Bir şey daha belirtiyim. Bu hdd’ler etrafa manyetik dalgalar veriyor. Rasberry pi’nin yakınında olursa rp çalışmayabilir. Hdd’leri bir tık uzağa yerleştirin. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Şöyle bir setup buldum ama parçaları bulamadım bi fikri olan varmı?

Fotografa bakarak bulmak zor, setupin baglantisini eklerseniz incelenir ama bu moduller ucuz degildir yuzu astarini gecer Electrohands in oneriside ayni isi yapacaktir daha makul fiyat cercevesinde.