Transformer Book Tableti Adaptör ile Çalıştırma

Değerli forum sakinleri herkese iyi forumlar dilerim.
Yapmaya çalıştığım bir olay var fakat bilgisizliğim bana engel oluyor yardımcı olursanız çok sevinirim.

Asus transformer book t 200 ta model bir tabletim var. ancak kendisi normal bir dizüstü bilgisayarın aksine lion pile sahip. pilimizin ömrü bitti. tedarik sıkıntılı ve masraflı.

yapmaya çalıştığım şey ise şarj için kullandığım 19 V - 1,75 A adaptör ile tableti direk çalıştırabilmek.

düşündüğüm aşamalar pili söküp üzerindeki devre kartı ayırmak, LM2596-ADJ regülator edinip 7,6 V almak (ki bataryanın V değeri bu)
şarj durumunu sıcaklık bilgisini veren bu devre kartın batarya bağlantı pinlerine 7,6 V vermek ve tableti pil ile sağlıklı bir şekilde çalışıyormuş gibi kandırmak.

takıldığım ve bilmediğim nokta ise A değerleri . bataryanın üstünde 4840 mah yazıyor, adaptörüm 1,75 A ve sanırım LM2596-ADJ modülünde 2 A üzeri kullanımlarda ısınma var.

sizden yardım istediğim nokta ise bu tablet ne kadar A çeker ne dolaylarda takılır ve yukarıda saydığım envanter ile bu iş halledilir mi ?
bu arada tabletin dockunda 500 gb bir hdd bulunmakta.

su an ki çözümüm ise batarya ve şarj takılı iken tableti başlatıp bataryayı sökerek devam etmek çünkü batarya takılı değilken başlama yapmıyor.
güzel değerli yorumlarınızı ve bana göstereceğin,z yolları merakla bekliyorum. iyi forumlar dilerim.

Merhaba foruma hoşgeldin,
Tablete takılı pilin bilgileri yazan taraftan bir fotoğraf çekip atabilir misiniz? Ayrıca LM2596 voltaj regülatörünün bu denli akım çeken bir cihazı çalıştırabileceğini zannetmiyorum. :slightly_smiling_face:


Hoşbulduk teşekkür ederim. Pilimiz bu.
Cihaz şu an 1.75 A lik adaptör ile direkt olarak çalışıyor. Ama adaptörü kasıyor veya zorluyor mu , ısınma patlama çatlama yapar mı bilmiyorum .

Pilin voltajını ölçebilir misiniz? Eğer pillerin gerilimi yeterli seviyede ise şarj kontrolcüsünde(BMS) veya pilin anakartında sorun olabilir. Tahminimce pilin anakartında sorun vardır. Çünkü elektronik cihazlarda düzenli eksitme diye bir şey vardır. Laptop(sizin tablette laptop sayılır) bataryası gibi dahili bir kontrolcü devresinde örnek olarak 1000 tam dolum yap sonra kartın çalıştırmasını durdur gibi komutlar vardır. Yani siz sadece pili değiştirseniz bile çalışacağını zannetmiyorum. Eğer BMS de değilde sadece pil bozuk ise voltajı hiç kesmeden(güç kaynağı ile besleyebilirsiniz) pili değiştiriyorlar çünkü BMS’ye güç gitmediği an o kart önceden ayarlanmış o komutu uygulayıp çalışmayı kesiyor. Kısacası pilin BMS devresiyle birlikte komple çıkarıp anakartın güç soketinden direk beslemeniz gerekiyor. Bunu pek önermem ama işe yarayabilir. Yada şarj soketinden şarj edin.

Değerli ElectroHands itinayla yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim öncelikle. Pilin voltajı tam değerinde geliyor pil başına 3,88 ve ana çıkıştan 7.6 - 7.5 arası değer alıyorum. Dediğiniz çözüm aslında uyguladigim çözüme benziyor. Tableti başlatırken şarj kablosu ve batarya takılı şekilde başlatıp bataryayı sokuyorum . Şarj kablosundan gelen güçle tablet kendini tam dolu bir pille çalışıyor sanıyor. Dediğiniz gibi sistem laptop gibi çalışıyor şarj beslemesi ayrı micro USB den beslenmiyor. Tek sıkıntım ilk baslatmada bataryaya duyduğu ihtiyacı ortadan kaldırmak. Dünden bu yana adaptörle çalışır şekilde bıraktım . Anladığım kadarıyla adaptorden gelen 19 v lik gücü düzenleyen bir sistem de var tabletin içinde yoksa şimdiye yanması lazımdı diye düşünüyorum. Tabletten bir 5 v bulup Bms yi besleyerek ilk baslatmadaki batarya ihtiyacını gidermeye çalışacağım

1 Beğeni