2 Yönde rutin döndürme

Cümleten Selamun Aleyküm, Hayırlı Günler.

Kafamda bir proje mevcut.
Basit bir çubuk mevcut, ( bir banka kartı boyutunda ve hafif ) bu çubuğu farklı bir yere göndermek istiyorum, aynı yöne ulaştığında komut ile birlikte geri dönmeli ve bu rutin olarak komuta göre tekrarlanmalı.
Bunu nasıl yapabilirim?

Herkese teşekkür ederim.

1 Beğeni

Aleyküm selam,
Tam olarak ne dediğimizi anlayamadım. Bant sistemi şeklinde mi olacak? Bant şeklinde yapacaksanız eğer 3D yazıcınız var mı? Biraz daha detaylı şekilde anlatabilir misiniz :slight_smile:

1 Beğeni

Aleyküm selam, projeyi anlayabilmemiz için biraz daha detay verirseniz daha iyi olur. Böyle pek anlaşılmamış ne yapmak istediğiniz.

İki yöne rutin hareket için ElectroHands’in de dediği gibi bant sistemi yapabilirsiniz veya linear bir ray sistemi kullanabilirsiniz. Bütçe yüksek ise linear rail, düşük ise v-slot profil + rulman şeklindeki sistemler kullanılabilir

2 Beğeni

Merhabalar.

Yorumlarınız için teşekkürler @ElectroHands ve @ahmet
Şimdi bir köprü düşünün, bu köprü kumaş kadar hafif bu köprünün arasından diğer tarafa ( 2 tarafta eşit konumda ) çubuk yollamalıyım, A noktasından çıkan çubuk B noktasına ulaştığında tekrar aynı komutla B noktasından A noktasına dönmeli, bu şekilde komuta göre rutin olarak gidip dönmeli.
Gidecek olan çubuk hafif çubuktur, yani çok ciddi bir ağırlığı yok banka kartı ağırlığında ve boyutunda diyebilirim.
Birbiriyle gidecek olan nokta konumları eşit olacak, yani biri çaprazda biri farklı konumda olmayacak, ancak arada köprü olacak dediğim gibi, köprünün içinden geçmeli.
Çubuk bir başka noktaya giderken süratli olmalı, yani yavaş gidip yavaş dönmemeli, ağırlık olmadığı içinde hız çok problem olacağını sanmıyorum.
Youtubede farklı örnekler gördüm bu konuda arduino değilde farklı sistemlerde bir çok alternatifi mevcut, kimi mıknatısla yapmış kimi farklı yöntemlerle, ancak ben arduino bilgimi geliştirmek yönündede çalışmak için arduino ile yapmak istiyorum.

Teşekkürler.

Arduino ile A-B noktası arasında rutin hareketi kolaylıkla sağlarsınız o kısımda sorun çıkacağını sanmam. Ancak hareketi sağlamak için kullanacağınız sistemi yaparken deneme-yanılma yoluna başvurmanız gerekebilir belki.
Mesela benim dediğim linear raylar bu projeye uygun olmaz çünkü yük çok hafif. Bant sistemi belki yapabilirsiniz ancak bant sistemi ile köprünün içinden nasıl geçirebilirsiniz bilemedim şimdi.

Benim aklıma iki fikir geldi bunun için;
İlk olarak eğer çubuğa bir ip bağlamanızda sıkıntı yok ise köprünün iki ucu arasında ip ve bir motor kullanarak basit bir kayış mantığıyla çalışan sistem yapabilirsiniz.
Veya şöyle bir şey yaparsınız;

• Çubuğunuza mıknatısa yapışan bir metal parça eklersiniz.
  • Köprünün altında sürekli olarak A-B noktasına hareket eden bir sistem yaparsınız. Bu sistemin üzerinde güçlü bir mıknatıs olur ve böylece A-B hareketi sırasında mıknatıs kendiyle beraber çubuğu da hareket ettirir.
  • Bu hareket sistemini konveyör bant sistemi veya linear raylar ile yapabilirsiniz
2 Beğeni