3d yazıcı tıkanma sorunu

merhaba benim ender 3 v2 model bir yazıcım var fakat buraya açtığım konulardan da anlaşılacağı gibi bir türlü doğru baskı alamıyorum. filament yazıcımdan hep eksik geliyor anlamsızca bir sürü yol denedim extruder ayarı yapamıyordum ve Ahmet beyin dediğini denedim ahmet bey şu linkdeki yazıyı önerdi:

bu adımda sorunun nerde olduğunu anlamak için ilk önce extruder kısmından teflon boruyu söktüm ve extruder motion ayarım 104.4 de ben filamentden 11 cm işaretleyip 10cm ilerletiyorum teflon boruyu söktüğümde her seferinde 10,5 olarak ölçtüm yani bir tutarsızlık yoktu ayarıda değiştirmedim zaten . Sonrasında bu sefer extrudere teflon boruyu takıp soğutucu bloğa giren yerden çıkarttım ve onu yine aynı şekilde tutarak denedim yine 10.5 cm yine tutarlıydı sonrasında teflonu yerine taktım nozzelı çıkarttım ve yine 10.5 cm ilerledi fakat nozzleyi yakınca 8 cm kadar düştü ilerleme ve hep farklı oranlarda ilerleme kaydettim. ama hep filament akıyordu ama hep tutarsız itiyordu ve bende başka bir filament alıp esun pla+ beyaz filament ile denedim yine aynı sorun. Yedek nozzelıda daha önce kullanmıştım zaten onu taktım yine aynı. Bayadır bu sorun ile uğraşıyorum hatta nozzelı daha önceden temizlemek için çakmak ve ocakta ısıtıp işindeki filamenti akıtmayı denedim aktda ama acaba yanık olarak içine mi yapıştı olarak düşündüm o mu engelliyor diye ama akıyordu da anlamadım. Şunu da anlatayım aldığım filament bugun geldi ve bu gün test ettim bu ara çok sorun yaşadığım için bu işin üstüne bayağı düştüm. Sotunum şu şekilde başladı 2 gün önce kuru kafa bastırmaya başladım ve yarısında nozzel tıkanmış kuru kafanın yarısını güzel basmasına rağmen diğer yarısını hiç basmadı. zaten bu sorundan sonra hiç düzgün baskı alamadım. ben 2 ay önce aldığım yazıcıda daha ilk aldığım filamentin sonuna gelemedim. Robotistandan aldığım için teknik servise mi göndersem diye düşünüyorum çok fazla sorun yaşadım ve artık teknik servisin bunun hakkında ne yapacağını bilmiyorum. yazıcıda 8 saatin üstünde baskı alamadım daha lütfen ilgilenip torum yazar mısınız ?
Yarım kalan kuru kafa ve eksik basma sorunu ile ilgili fotalar şunlar

Fotoğrafalarda da görüldüğü gibi anlık olarak filament akışı güzel ama anlık olarak çok az akıyor akmıyor yani genel olarak az veya düzgün bir akış söz konusu değil.

1 Beğeni

Merhabalar öncelikle şunu söylemek isterimki 3d yazıcıların hepsinde böyle sorunlar var mesela benim 3d yazıcım 4 yıldır bende ama efektik olarak 3 yıldır kullanıyorum :smiley:

• Şimdi gelelim sorunlara biliyorsunuzki extruder kalibtasyonumuzun formülü
    Eski değer * Gitmesi Gerek / Gerçekte Giden = Yeni değer yani Eski değer * 100 /86 = Yeni değer sizin için

• Nozzle tıkanmalarının muhtemel nedenleri:
    Isı: Çok yapılan basit hatalardandır. Örneğin abs bastınız ve filament değiştirip pla taktınız.Pla ısı değerini girip filamenti sürdünüz.Nozzle ucunda halen abs olduğu ve ısı yetersiz kaldığı için pla kanaldan geçemeyecektir. Komik ama bu sorunla karşılaşan çok sayıda insan gördüm.

Fan: Hotend soğutma fanının çalışmaması yada yeterli soğutma yapmaması.

Teflon: Hotend kanalının içindeki teflonun işlevini yitirmesi.Teflon uzunluğunun yetersiz
    olması.Teflon boru giriş ve çıkış deliklerinin nizami olmaması.Teflonun nitel değerlerini
    kaybetmesi (yanması vs.) fakat siz yeni aldığınız için bunun olmasını beklemiyorum.

Yanlış filament seçimleri: Yanlış Isı, farklı çap vs.

Nozzle tıkanıklığı nasıl çözülür: Filamenti çıkarın hot endi getirebileceğiniz en yüksek dereceye getirin ve bütün filament çıkana kadar bekleyin iyice temizlendikten sonra
    biraz soğumaya bırakın ondan sonra test baskısı alabilirsiniz. Ayrıca nozzle tıkanıklığında filament aksada hepsi akmıyordur yani sıkıntılı bir durum.

Not : Her denemeden sonra bir test küpü basmanız sizin yararınıza olacaktır.

Yeni bir nozzel aldım nozzelın üstünde işlem çok yaptığım için değiştirmeyi düşündüm değiştirdikten sonra durum hakkında bilgi vereceğim size ve eğer gerekirse yardım isteyeceğim :relaxed: