4K çözünürlük ve kasma sorunu

Henüz yenice sitenizden sparişim geldi.
Ubuntu ARM ve Raspberry sürümlerini denedim. Hiç birinde 4K 60Hz çözünürlük ve yenileme hızı alamadım. Ayrıca, Wifi aşırı ağır çalışıyor. Sistem stabilitesi 0. Bana yollanan ürünmü sorunlu ben mi beceremedim anlamadım.

Aradan 4 gün geçmiş. Destek e-postalarıma ‘’ yeniden kur düzelir ‘’ gibi geçiştirilmiş bir cevap alıyorum. Yakıştıramadım. 2 Kez aradım. Buraya yazdım, tüm denemelerim sonrası ‘’ sikayet var ‘’ sitesine de yazdım. Hatta, teknik ekibinizden 1 kişi ile telefon görüşmesi yapmak istediğimi belirttim, 1 kişi dahi geri dönüş yapmıyor. İade de almıyorlar prosedürleri gereği. Sorunumu THHH ile çözüme kavuşturacağımı düşünüyorum. Özetle; cihazdan 4k60 Hz almayı bir kenara koyun, 1080P de doğru düzgün bir deneyim yaşayamadım. Tarayıcıda sürekli bir takılma, ekran yırtılması, videolarda saniyede 10/15 drop yemeler, 144P de anca düzeliyor. Denemedğim yöntem kalmadı. Overclock, fake GL drive, compositleri kapama,… Hatta 10 ayrı linux dağıtımının pi versiyonları, onlarca kez Pi os kurulum denemesi, Kısaca herşeyi denedim.
Vad edilen, 4K 60 hz çıktığı bir türlü alamadığım gibi onu geçerek 1080P de de düzgün bir tarayıcı deneyimi, video izleme yapamadım. Bu amaç ile alacak olaranlar biraz daha değerlendirsin derim. Öyle işten anlamayan birde değilim. 15 senesini linuxla yüzeysel seviyede olsa geçmiş 40 yaşında insanım.

Merhabalar,
Yeniden kur düzelir demelerinin sebebi bazenleri dosyalar eksik ve ya yanlış yazdırılabiliyor ve bu da tam sizin sorunlarınıza sebep oluyor öncelikle bir sd cardı değiştirip deneyip eğer olmazsa da iade etmenizi öneririm.

Mehraba Hüseyin bey.
Mesajınız ve yardımınız için teşekkür ederim öncelikle.
Elbette, bir çok sorun ile uğraşıyorsunuz. Tabiki de çoğu çözümler benzer olabiliyor bazen. Bu nedenle öncelikle basit önerilerle çözüme ulaşmayı hedefliyor olabilirsiniz.
Fakat,
Bu sekilde yardım alabilmek oldukça uzun sürüyor. Bu nedenle telefon ile teknik destek beklemiştim. Defalarca yeniden yazdırmayı denediğimi, 5 farklı SD kart hatta USB 2.0 ve 3.0 bellekler ile de denediğimi, daha sonra config dosyasındaki değişimlerinde ne tür etkiler olduğunu hızlı bir paylaşım yapmak adına telefon iyi olabilirdi.
Sağlık olsun.

Merhaba, ben teknik destek ekibinden Resul. Büyük ihtimalle arkadaşım @ahmetilze ile görüşmüşsünüz. Öncelikle yaşadığınız durum ve bu kötü iletişim için özür dileriz.

Çokça fazla müşterimize teknik destek sağlamaya çalıştığımız için maalesef telefon ile destek veremiyoruz. Keşke bunu yapabilsek fakat müşterimi sayımız bir hayli fazla olduğu için yalnızca e-posta üzerinden destek vermeye çalışıyoruz.

İade alma ve değişim konusunda geri adım atmamaya ve daha çok müşterilerimizin yanında olmaya özen gösteriyoruz. Zaman gösterdi ki, bir çok kullanıcımız basit ve göze takılan hataları kaçırdığı için ciddi problemler yaşayabiliyorlar. Bu tarz problemlerin ise genelde çözüm yöntemleri oldukça basit oluyor. Hatta o kadar basit ki, bazen müşterilerimiz kendileriyle ilgilenmediğimizi düşünüyorlar. Bazen sizin gibi bilgili kullanıcılarımıza da maalesef aynı cevap veriyoruz. :upside_down_face:

Eğer hâlen iade ve değişim konusunda bir adım atmadıysak “[email protected]” adresine konuyla alakalı bir e-posta gönderebilirsiniz. :white_check_mark:

Bu forumu ise sorun yaşadığınızda diğer kullanıcılarımızdan bilgi almanız ve yardımlaşmanız için kurduk. Burası dolaylı olarak Robotistan’a bağlı, kendi içerisinde komünite yapısına sahip olmaya çalışan bir sistem. Sizler de bu sistemin parçası olduğunuz için teşekkür ederiz. Kıymetli bilgilerinizi diğer kullanıcılar ile paylaşmanızı dört gözle bekliyoruz.

Sağlıklı günler dilerim. :raising_hand_man:t2:

1 Beğeni

Cevap için teşekkür ederim.
1 hafta kadar üzerinde çok uğraştım. Denemediğim yöntem kalmadı.
Bir çok kullanıcıda benzer sorunların varlığını gördüm. Bin bir türlü taklalar attık, başarılı olamadım. Bilinen bir çok ARM tabanlı dağıtımı, ve Pi için optimize edildiği söylenen ünlü LINUX distrolarını denedim. Bir çok ayarı kurcaladım, değiştirdim ettim eyledim. Olmadı. Veya daha da kötüye gitti. İşin son anında desteğe ulaşıp çözeyim istedim. Malumunuz durum vaziyet değişmedi.
Ürün iade edildi. Belki ürün sorunlu veya değildi bilemedim. Her iki nedende de son kullanıcı belirtilen özellikleri kullanamadı. Sağlık olsun.

1 Beğeni

Peki şöyle sorayım.
Raspian OS’üzerinden 4K çözünürlüğü geçtim, ( işletim sistemi çözünürlüğü ) 1080P olarak tarayıcı üzerinden youtube sitesindeki videoları ( 1080P olarak ) izlemenin takılmadan, saniyede 5 / 10 drop yemeden izlemenin bir yolu var mı ? Kesin böyle bir senaryoyu test edip sonucu hakkında fikrinizin olduğunu var sayıyorum.

Maalesef bu konuyla ilgili bir bilgiye sahip değilim. Sizlere yardımcı olamıyorum fakat müsait bir zamanda sizlere kaynak göndermeye çalışacağım.

Merhabalar,

Benzer bir durumu bir pano projesinde yaşadık.
youtube’dan bir videoyu izlemeden önce bir web sitesi vardı aracı bir web sitesi
videonun linkiyle oraya yönlendiriliyordu oda izlenilen cihaz ile optimize bir şekilde videoyu oynatıyordu ( link bulamadım maalesef)

Bir diğer yoluda sudo dphys-swapfile swapoff komutu ile ayrılan ram miktarını kapatıp
“/etc/dphys-swapfile” dosyasını açtıktan sonra “CONF_SWAPSIZE” değerini 2gb veyahut daha üstü bir bellek değeri girerek denemek buda raspberry’nizi bir miktar rahatlatıcaktır.

Bir denemek gerekiyor aslında :frowning:

2 Beğeni

Tabi, takas alanı değişim için gecici olarak durdurulması gerekiyor sanırım.
Lakin, takas belleği ile ilgili bir durum gibi olmasından ziyade, optimizasyon yetersizliğinden ileri geliyor gibi duruyor. ELimde şu an pi yok. Deneyemedim. Nitekim iade ettim.
Emin olmadan da almayı pek düşünmüyorum.
Düşünmeden de edemiyorum, bir youtube videosu ne kadarlık frame buffer’ e ihtiyaç duyacak ki, de 2Gb veya üstü bir takas belleğe ihtiyac duyma ihtimali olsun.? Peki bu çözüm fikrini deneyip sonuçlarını paylaşır mısınız ?