900 derece direksiyon hakkında

Merhaba, robotistan websitesinden satın aldığım 2 adet arduino leonardo kart var. Gaz,fren ve direksiyon olmak üzere bağladığımda sıkıntılar yaşadım.
potasiyometrelerin +larını birleştirdim ve 5V kısmına bağladım. - olanları da birleştirip GND pinine bağladım. sinyal kablolarını da A0, A1 ve A2 olarak bağladım. Tabi xloader programıyla çoğu youtube videosunda dolaşan firmware’i yükledim. Sıkıntılar tam da burada başladı. Wheel config programında X ekseni A0(direksiyon sinyali), A1 ( gaz), A2(fren) olarak atadım. Sonra MMjoy programında, MMjoy’un firmware’ni upload ettim. Mmjoy aynı şekilde görmeye devam etti, videodaki gibi joystick olarak tanımlamadı. Yine de MMjoy üzerinden leonardo yazan yere çidt tıkladım ve joystick işareti kırmızıdan maviye geçti. Sonra sinyale denk gelen pinleri tanıladım, tabi burada F7/A0, F6/A1, F5/A2 olarak tanımladım. save sets kısmına tıkladığımda hata verdi. Tüm bağlantıları doğru yaptığım halde neden hata verdi? firmware kısmını anlattığım şekilde videodakiyle aynı yaptığım halde niye hata aldım? ve direksiyon açısı potansiyometrenin tam turuna değil de ufak bir kısmında işlemesi neden oldu? Ayrıca PC joystick kısmına girdiğimde görüyor gaz fren ayarlı ama x ekseni yukarı çıkmış şekilde kalıyor ve sağ sola dönebiliyor. ETS2 oyununa girdiğimde mouse sürekli yukarı çıkıp duruyor. 2. kartım ise xlader ile yükleme yapmama rağmen wheel config programı görmüyor hata veriyor. Tam 3d yazıcı da projeyi tamamlayacakken 150 tl’min çöpe gitmesi gerçekten üzücü. Yardımcı olacağınızı belirtmişsiniz bekliyorum.

Merhabalar,
Leonardo kartlarına başka bir program atarak deneyebilir misiniz?

Başka bir program varsa tabi deneyebilirim ama bulamadım. gaz,fren vs oluyor ayarlanıyor ama direksiyon için seçtiğim potansiyometre çok az kısımda seçilen derece kadar dönüyor. Esas problem bu. Bunu çözmem gerekli. 1 mm çevirince sanki 300 derece birden dönüyor. Onu dengelesem 3d baskı vs yapıcam. Youtube ta çizimlerde var. direksiyon işini nasıl çözeriz tek sorunum bu. Potansiyometre bi uçtan bi uca algılasa süper olacak ama hem 3-4 mmlik kısım algılıyor o yüzden de ufak temasta çok tur dönüyor.

Merhabalar. Direksiyon için kullandığınız 270 derecedir. İlge abi bunu çark sistemiyle çözdü. Büyük bir çarkla küçük olan potu daha yavaş döndürüyor. Baskıları oturtuğunuz an daha iyi anlayacaksanız. Kısacası normal bir durum. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face:

asd222 sadece bu kısmı algılıyor. tamamını algılasa sorun kalamayacak.

Tekrar Merhabalar,
Bu kısımda direksiyonu çevirince komple mi dönüyor? Ayrıca elinizde var ise başka bir pot ile deneyebilir misiniz?

asd22222 Resimde bahsettiğim gibi. Başka potlar ile deneyip tekrar yazacağım.

Tüm potları denedim. Programda A1, A2, A3 yerlerini değiştirdim, tüm varyasyonları denedim. Sonuç aynı. X yukarı çekiyor ve potansiyometrenin yalnızca belli kısmı çalışıyor/görüyor. Benim anlamadığım bu fiziksel bir şey ve tüm videolarda sabit programlarda aynı şeyler yapılıyor. Bende aynı şeyleri yapmama rağmen neden farklı sonuç alıyorum.

Bu program üzerinden kalibrasyonları yaptınız mı? :slightly_smiling_face:

X yukarı çekmesi şöyle; A1’e bağladığım pot(wheel config programında Y eksenine atadığım) merkezi noktaya çekebiliyorum, tabi gaz yerine geçmiyor. Hadi diyelim extra pot bağlayıp dengeledim. X direksiyon, Y dengeleme, Z fren diğer eksen de gaz yaptım diyelim. direksiyon potunda yine belirli kısım algılıyor, tamamını algılamıyor.

Yani dengeyi extra pot ile kurabilsem bile, direksiyon yine belirli kısmı algılayor, bu malesef değişmiyor. Firma olarak elinizde arduino leonardo(klon) varsa direksiyon için en azından deneyip haber verirseniz güzel olur. sorun bendeymiş diyebilirim en azından.

Sorunun çözülmesi iyi elimde şuan bir leonardo yok fakat elinde olan bir kaç arkadaşım var onlardan rica edip yakın bir zaman da haber verebilirim :smiley: