Arduino 12 Voltluk Sinyal Girişi

İyi gunler ,
Size bir sorum olacak,ben amatör bir arduino kullaniciyim be hobi olarak ilgileniyorum sorum

Arduino da 4 fonksiyonlu serit rgb led yakmak istiyorum ve komutu baslatmak icin start sinyalini 12volt la ayri ayri sinyal girisinden gondermem gerek bu mumkunmu?
Aracima sinyal verirken,park lambalari yanarken ,geri vites lambasi yanarken ve ilk araba calistiginda istedigim sekilde
isiklari yansin istiyorum,bunlarin tetiklemeleri 12volt sinyalle olucagi icin Arduino ya 12v sinyal gondersem bi zarar verirmi☺️
Cokk tesekkurler simdiden

Maalesef Arduino 5V destekliyor fakat araya bir voltaj regülatörü koyarak giriş çıkış sinyallerinin voltajını düşürebilirsiniz @ElectroHands size bu konuda daha iyi yardımcı olabilecektir :+1:

1 Beğeni

Merhabalar,
Emin değilim biraz bilgim dışında kalan bir konu ancak 12 volt sanırım fazla gelecektir. Çünkü arduino’da bulunan dijital pinler 0 volt ve 5 volt için logic değer döndürüyor.
Şu aşağıdaki linkteki gibi bir voltaj regülatörü ile 12v’u kolayca 5v’a dönüştürebilirsiniz aslında. Aşağıdakinden daha ucuz regülatörlerde mevcut. Bu şekilde bir regülatör kullanmanız daha sağlıklı olur bence

Merhabalar,
Arduinoya max 5 volt verebilirsiniz. Burda sadece arduinoya açık değerini vermek amacıyla voltaj regülatörü kullancağımız için bir voltaj regülatörü kartına almamıza gerek çok. Çünkü bu regülatöründen akım çekmeyeceğiz. Bunun yerine 7805 voltaj regülatörü alabilirsiniz.
image
INPUT kısmını sinyal olan artı 12 volt, Graund Kısmını ortak eksi, OUTPUT kısmınıda ardunonun dijital pinlerinden birisine takabilirsiniz. Eğer ısınırsa(hiç zanetmiyorum) küçük bir soğutucu iş görür. Kolay gelsin :smiley: .