Arduino ile Aktif Gürültü İptal Sistemi Mikrofon ve Hoparlör Önerisi?

Merhaba,arduino due kullanarak bir aktif gürültü iptal sistemi yapmak istiyorum.Projenin amacı,sabit bir ses kaynağının yarattığı gürültüyü mikrofon tarafından dinlenecek,arduino due uyguladığım algoritma ile sesin ters frekansı alınacak ve hoparlör tarafında ortama verilecek.Böylece ters frekanslı iki ses birbirini sönümleyecek.Bunun için kullanılmış bi yazılıma ulaştım ancak devreyi kurmam için hangi tür mikrofon ve hoparlör kullanmam gerektiğini bilmiyorum.Bu konuda bir öneriniz var mı ya da devreye ek olarak birşey eklemem gerekiyor mu

Merhabalar,
Proje gayet yararlı ve güzel. Mikrofon olarak normal kondansör mikrofon kullanabilirsiniz çünkü aktif gürültü engelleme özelliğine sahip kulaklıklarda kondansör mikrofonlar var. Hoparlör olarakta Mid sesler verebilen bir hoparlör olursa daha iyi olur çünkü her frekansta ses verebilmesi lazım. Kolay gelsin :slightly_smiling_face:

@ElectroHands çok güzel açıklamış fakat küçük bir hoparlör bakmaya dikkat et kulak üstü kulaklık şeklinde yaparsan daha verimli olur bence :smile:

Öncelikle teşekkür ederim,ses sensör kartı kullansam yeterli olur mu

Ses sensör kartı yanlış bilmiyorsam sadece sesin yüksekliğini yani volümünü tek ölçüyor mikrofonu direk bağlamanız gerekiyor galiba kodları veya baktığınız sitenin linkini atarsanız daha fazla yardımcı olabiliriz :slightly_smiling_face:

Tabiki atıyorum, https://github.com/ksmashingaidze/EEE4022S-Active-Noise-Control

Evet ses sensörü sadece yüksekliğini mikrofon bağlamanız lazım. :+1:

Evet büyük ihtimale mikrofonu direk bağlayacaksınız eğer bazı sesleri yakalamakta zorlanıyorsa mikrofon ve arduinonun arasına bir preamfi ekleyebilirsiniz.

Anladım,teşekkür ederim

1 Beğeni

bence de ben de sadece kulaküstü kullanıyom çünkü kepçe kulaklıyım :ear:

evet aynen öyle :+1: