Arduino ile Direksiyon Seti Yapımı

Orjinal Kaynak: ARDUİNO DİREKSİYON YAPIMI KODLARLA BERABER

ARDUİNO DİREKSİYON YAPIMI KODLARLA BERABER

Arduino İle Direksiyon Yapımı

Bugün sizlere nasıl Arduino ile direksiyon yapacağımı göstereceğim bilmeyenler bile kolay bir şekilde yapabilir.

İlk başta gereken malzemeleri listeleyelin.

3 Adet 10K Potansiyometre

10 K POTANSİYOMETRE

Buton

isteğiniz şekilde olabilir buton anahtarda olabilir .

En Önemlisi bu ekipmanlarla haberleşmeyi sağlıyacak olan Arduinu Leonardo.ATmega32u4.

Ve bize son olarak Kablo gerekiyor Zil Teli kullanmanız uygundur.

Şimdi konuya devam edelim bizim burda direksiyon gaz ,fren,debriyaj

görevini potansiyometrelere görecek arduino potansiyometrelerden tek tek değer okuyacaktır

ne kadar çevirisek potansiyometreyi değer değişecektir gaz basıp bıramak gibi.

Şimdi Bağlantılara Geçelim

Butonları 1den 13 e kadar bağlayabilrisiniz.

ve size önerim potansiyometrelein + - uçlarının birbirlerine paralel olsun yoksa ters olabilir.

Şimdi Arduinomuza kodu atmaya başlıyalım

.https://drive.google.com/file/d/1HRg-BcMG1CxnV98lWrH-t7jPVuRdiYK-/edit

Burdaki program yükledikten sonra

Xloader a tıklayın

ordan xloader programını açın

burda ayarları ellemeyin

sadece com port yazan

yeri aygıt yöneticisnden arduionun bağlı oldugu portu bulun benim 12 sizin farklı olabilir.

burdan gösterdim yerde arduinonu oldugu portu bulabilrisniz

seçtikten sonra arduinon reset tuşu var kırmızı bir butondur ona 2 kere ard arda basın ve programdan hızlı bir şekilde upload basın

kod doğru yüklendiyse 2272 bytes upload çıkacaktır ben rasgele yazdım sayııyı .

olmuyorsa doğru portu buldunuza emin olun.

ve bu işlemden sonra

wheelconfige girin

burdan advanced settinge tıklayın ve aşağıda x y z rx pinlerine potansiyometre bağladığınız A0,A1,A2,A3,A4,A5 Hangisine bağladıysanız seçin üsttende butonların bağladının çıkışları seçin ve tamamlayın ekranda solda kırmız değerler oynoysa yaptıgınzda artık tamamdır oyunuzu açıp deneyin iyi günler.

Sorusu olana yardımcı olabilrim bu konuya zamanım çok gitti :smiley:

Selamlar. :raising_hand_man:t2:

Lütfen bağlantıyı veya ekran görüntüsünü tekrar ve açık bir şekilde paylaşabilir misiniz? Ulaşmakta zorluk çekiyorum.

İyi çalışmalar dilerim. :upside_down_face:

1 Beğeni

Bunun bir soru değil, paylaşım olması ayrı bir güzel haber! :fire:

Bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Daha fazla kitleye hitap etmek ve okunurluğunu artırmak için bunun bir içerik olduğunu içeren bir başlık yazmanızı tavsiye ederim. :white_check_mark:

Emeğinize sağlık! :upside_down_face:

Selamlar kodlar açılmıyor yardımcı olma imkanınız varmı acaba?

Pedal kısmında iki pedal kullandım gaz ve fren olarak. Aynı şekilde firmware attım pedalların biri güzel şekilde çalışıyor ancak öteki pedal çok çok az dokunmayla beraber birden son değere ulaşıyor. Analog kablolarını değiştirdiğimde ise tam tersi oluyor yani ikisi tam anlamıyla çalışmıyor çözümü nedir acaba ?