Arduino ile LM35 den gelen değere göre çalışmasını istediğim bir fan sistemi istiyorum

Merhaba,
LM35 sıcaklık sensöründen gelen değere göre çalışmasını istediğim bir fan sistemi yapmak istiyorum. Yardımcı olur musunuz?
Elimde 1 adet Xmer 5010S24H, 50x50x10mm 24VDC 0.06A (0.10A Max) 5500rpm 2 Kablolu Fan ve
Elimde 1 adet BDX53C, TO-220 Darlington Transistör bulunmakta.
Bu konuda desteklerinizi bekliyorum teşekkürler.

Merhaba,
Bu devreyi iki yolla yapabilirsin; Elektronik devre veya Arduino ile kodla. Ben iki yöntemi de detaylıca açıklayacağım hangisini tercih ediyorsan ona göre projeni gerçekleştirebilirsin.

Elektronik Devre

Bu devreyi büyük ihtimalle BDX53C transistörlede kullanabilirsin. 10k trimpottan sıcaklık kalibresini yapabilirsin. NTC
image

Yazılım

Yazılım kısmını çalıştırabilmesi için arduino kullanacağız. Modeli kafana göre al bir tane ancak en çok kullanılan arduinolardan yani uno veya nano kartını almanı öneririm. Onun dışında LM35 ve elbet bir röleye ihtiyacın olacak. Yazılımdaki sıcaklık değerini kafana göre değiştirebilirsin.

int lm35Pin = A0;  //LM35 sensörünün veri pinini A0 pinine bağladık
int rolePin = 2;  //Rölenin veri pinini dijital 2. pine bağladık
int okunan_deger = 0;
float sicaklik_gerilim = 0;
float sicaklik = 0;
void setup() {
 pinMode(rolePin,OUTPUT); //röle pinini çıkış olarak ayarladık
 digitalWrite(rolePin, HIGH);//Devre açılınca röle kapalı olsun
}

void loop() {
 okunan_deger = analogRead(lm35Pin); //gelen veriyi okuduk
 sicaklik_gerilim = (okunan_deger / 1023.0)*5000;
sicaklik = sicaklik_gerilim /10.0;   //gerekli matematiksel hesaplar
 if(sicaklik >= 30){  //eğer sıcaklık 30 dereceye eşit ve yüksekse röleyi aç
  digitalWrite(rolePin, LOW);
 }
 else{  //eğer böyle bir durum yoksa yani 30 derecenin altındaysa röleyi kapat
  digitalWrite(rolePin, HIGH);
 }
}

Kolay gelsin. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Cevabınız için teşekkürler.
Elimde dc motor yok. Onun yerine 5v gücüne sahip iki kablolu bir fan bulunmakta.
Bu konuda nasıl ilerleyebilirim?

Rica ederim. :blush: DC motoru örnek olsun diye verdim siz istediğiniz cihazı bağlayabilirsiniz. Burada röle buton görevi görüyor ayrı bir amacı yok. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face: