Arduino ile Nodemcu Kullanımı

Merhabalar;

Robotistan youtube kanalında 3 yıl önce paylaşılan https://www.youtube.com/watch?v=6B6WFahLkMo videodaki işlemleri ESP8266 yerine Nodemcu V3 (CH340çip) kullandığımda hata alıyorum. Arduino’ya bağlı olan DHT11 sensöründen gelen veriyi Nodemcu’ya ve oradan da Thingspeak sitesine nasıl aktarabilirim? Youtube üzerinde yabancıların yaptıklarını da denedim fakat serial monitörde “ESP8266 not founded” hatası alıyorum. Kartımda herhangi bir sorun yok hazır örnek kodu çalıştırıyor. Bilen arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Merhabalar,
Kullandığınız IDE de esp yerine nodemcu v1.0 olan modeli seçermisiniz?

Merhaba. İlk başta tüm kütüphanelerin güncel, ch340 driverin kurulu olduğuna emin olunuz. Kartlar kısmında NodeMcu 1.0’ı seçiniz. Gerekli kütüphanelerin kod da tanımlı olduğuna emin olunuz. Arduino IDE bazen kafayı yiyebiliyor silip güncel sürümü kurmayı deneyiniz. Ayrıca daha önceden aynı adda ancak farklı kişilerin yazdığı kütüphaneler birbiriyle kavga edebiliyor onun için sonradan eklediğiniz kütüphaneleri kaldırabilirsiniz. Ayrıca eski bir video olduğundan dolayı kütüphane sürümleri farklı. O kütüphane sürümünü veya daha eski sürümleri kurmayı deneyiniz. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Cevap için teşekkürler. İlk yazıda bahsettiğim sorunu seri porttan veri gönderip daha sonra esp ile thingspeak’e aktararak çözdüm fakat aktarma kodunu diğer kodlardan bağımsız çalıştırınca çalışıyor ama önüne arkasına kod geldiğinde örneğin sıcaklık ve nem değerlerini okuyup lcd’ye basan komuttan sonra eklediğimde program o ana gelince kendine reset atıyor bunun sebebi nedir ? Tam seri haberleşme olduğu sırada setuptan tekrar başlıyor program

Tekrar Merhabalar,
Size daha iyi yardımcı olabilmemiz için kodu bizimle paylaşır mısınız?