Arduino İle Potansiyometre Deneyi

Merhaba, kolay gelsin. Ben Murat ÖZBEK, Bilgisayar öğretmeniyim. Arduino ile Potansiyometre deneyini öğrencilerimle birlikte Tinkercad ile yaparken şöyle bir durumla karşılaştık. ( Farklı varyasyonlar denerken )

Pot’un orta bacağı 8 nolu pine bağlı iken bu pinde AnalogRead ile okuma yapınca SerialMonitör de aşağıdaki resimdeki gibi değerler alıyorum. Bunu 2 ve 7 nolu pinlerde de yapıyor.

Fakat aynı işlemi 4, 12 ve 13 nolu pinlerde yapınca SerialMonitörde ‘0’ değerini alıyorum.

Sizce Üretilen bu değerler nedir? Nasıl açıklanabilir.
Teşekkürler, Kolay gelsin.

1 2 3

Merhabalar,
Çok bildiğim bir konu değil açıkçası, dediğimden daha farklı bir neden kaynaklı olması olası. Ancak analogRead fonksiyonu yalnızca ANALOG IN pinleri üzerinden kullanabiliyoruz. Çünkü digial pinler üzerinden 0-1023 arası veri aktarımı mümkün değil.

Arduino dökümantasyonuna göre analogRead fonksiyonu kullanırken ilgili pine herhangi bir şey bağlı değil ise bir dizi faktöre göre rastgele değerler döndürüyor. Örneğin diğer analog pinlere herhangi bir şey bağlı mı, veya eliniz karta ne kadar yakın, kart üzerinden herhangi bir ek güç çıkışı var mı vb.

Bu yüzden şu şekilde düşündüm; 4, 12, 13 nolu pinler de direkt olarak 0 değeri alıyorsunuz çünkü zaten digital pinlerde normalde 0 veya 1’den başka bir veri yok. Ancak belki 2, 7 ve 8 nolu pinlerde bu durum aynı şekilde olmayabilir ve dökümantasyonda yazan bir dizi faktör bu pinlerde çalışıyor olabilir.

Mutlaka mantıklı bir açıklaması vardır ancak aklıma bu geldi sadece. Aslında 2, 4, 7, 8, 12, 13 nolu pinlerde 0 değeri dönüyor; geriye kalan pinlerde resimdeki gibi değerler dönüyor olsaydı o geriye kalan pinlerin pwm olmasından kaynaklı derdim. Ancak bilemiyorum tabi.

Forumda bilgisi olan biri çıkacaktır muhtemelen, takipteyim

Merhaba,
Potasiyometre kullanırken analog pinlerinden okuma yapılır. Yani potun sinyal bacağını arduino uno da A0, A1, A2, A3, A4, A5 pinlerine bağlayabilirsiniz. Dijital pinler sadece 1 ve 0 değerlerini okuma yapar. Küçük bir voltaj gelse bile 1 değerini alır. Umarım konuyu anlatabilmişimdir. Aklınızda bir soru varsa sorabilirsiniz. Kolay gelsin. :smiley:

Öncelikle Teşekkür ederim değerli açıklamanız için :pray:
Deneyi Tinkercad de, sanal ortamda, yapıyorum ve resimlerde gönderdiğim gibi devrede Potansiyometreden başka bir şey de yok. Analog pinlerde boş.
Bir de devreyi normal olarak kurup da deneyeceğim, belki de Tinkercad’den kaynaklıdır :blush:

1 Beğeni

Teşekkürler değerli açıklamanız için :pray:
Teori de tabi ki öyle olması gerekiyor :relaxed: ama ders anlatırken o sırada orada değer okunması biraz tuhaf oldu :joy:

:sweat_smile: Tinkercad de öyle hatalar olabiliyor ben de bir kaç defa yaşadım.