Arduino Motor Shield ile servo motor kontrol etmek istiyorum fakat bir türlü bunu başaramadım

Merhabalar, uzun zamandır bir proje üstünde çalışıyorum ve projede çokça motor kullanıldığından arduino motor shield aldım, fakat bir sorunla karşılaştım, internette arduino motor shield nasıl kullanılır diye araştırdığımda birden fazla sonuç buldum fakat işin kötü tarafı her yerde aynı şema ve aynı örnek gösterilmiş bu yetmezmiş gibi hiç bir yerde 2 tane servo motor kullanımı gösterilmemiş. Eğer aranızda bu konulara hakim olanlar varsa bana yardımcı olup kod örneği gösterebilirler mi?

:butterfly:Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler. Herkese iyi günler dilerim.:butterfly:

Merhaba,
O modülü güç beslemesi için arduinonun barel jack ile beslenmesi gerekiyor ve haliyle motor süreceğimiz için o adaptörün biraz amperli olması gerekiyor. Kaç tane motor ve ne motoru sürmek istiyorsunuz? :slightly_smiling_face:

4 tane servo motor sürmek istiyorum fakat motor shield ile sadece 2 tane servo motor sürülebiliyor bende bu sorunu çözmek için iki servo motor kablolarını birleştirdim ve böylece sorunun üstesinden geldim fakat kodlamaya gelince maalesef ki başaramadım ve sadece 2 servo motoru çalıştırabildim kalanlar öylece kaldı.

Merhabalar eğer havyanız varsa Arduinonun PWM pinlerine kablo lehimleyebilirsiniz eğer havyanız yoksa motor shieldı çıkartıp bir adet breadboarda 5V ve GND pinleriniyle PWM pinlerini kullanabilirsiniz. Biraz karışık anlattım umarım anlamışsınızdır :smiley:

Eğer iki servonun aynı yönlere hareket etmesini istiyorsanız tüm kabloları paralel bağlayabilirsiniz kodda bir değişiklik olmaz. Ayrıca servolar aynı model olması gerek. Bildiğim kadarıyla o modülle 4 servo sürmek mümkün değil. Çünkü Datasheede baktığıma göre Pin 2,13,A0-A5 pinlerini tek kullanmıyor o pinlerde PWM çıkış vermiyor. :smiley:

Dediğiniz gibi kabloları birbirine lehimledim fakat 4 tane servo motor aynı yerde olmasın diye ikişer guruplara ayırdım ama işin kötü tarafı şu ki lehimlediğim iki servo motor çalışırken diğer iki servo motor çalışmadı ben çalıştırabilirim umuduyla 1 tane servo motor çalıştıran kodu iki tane çalıştıracak şekilde ayarlama çalıştım fakat olmadı.

Haklısınız o modülle en fazla 2 iki servo motor sürülebiliyor bende bu sorunun üstesinden gelmek için 2 servo motor kablolarını lehimleyip bir tane koblo oluşturdum böylece devreyi tamamladım fakat kodlama işine gelince sadece 1 çıkıştaki servo motor ları çalıştırabildim kalan 2 servoyu çalıştıramadım.

Şu şekilde olacak bütün servoları ayrı ayrı çalıştırıcaksınız yani hepsini attach yapıp hepsini ayrı ayrı tanımlayıp hepsini ayrı ayrı çalıştırmanız gerek ayrıcca kabloları birbirine değil de şu pinlere bağlmanız gerek:

Servo motorlar arduinonun 9 ve 10. pinlerine bağlı normal servo sürer gibi ordan pinleri belirleyeceksiniz. :smiley:

Cevap için çok teşekkürler ben internetten baktığımda servoların sol üstte bulunan yanında servo 2 yazan yerden kontrol edilebildiğini görmüştüm buradan kontrol edilebildiğini bilmiyordum şimdi öğrendim cevap için çok teşekkür ederim.:slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Evet o pinlerden de kontrol edilebilir ancak o pine bağlı dc motor süremezsiniz ki buda kartın amacına biraz saçma oluyor. :slightly_smiling_face:

Cevap için teşekkürler ben 2 saattir servoları pinlere atarken 10 ve 11 pinleri atıyordum şimdi ise sizin dediğiniz gibi yapıcam.:slightly_smiling_face: