Arduino PIR sensörlü alarm sistemine eklemeler

Arduino Uno ve PIR sensör kullanarak kompakt bir alarm sistemi kuracağım.
Bu sisteme işlevselliği arttırmak için neler ekleyebilirim?

LCD bir ekran ve ışıklı açma kapama tuşu da aldım sisteme eklemek için.

Elimde bayağı bir ekipman var denebilir.

Fikirlerinizi heyecanla bekliyorum.

Merhaba,
4x4 Membran Tuş Takımı kullanarak şifreli alarm yapabilirsiniz. Ateş algılayıcı sensör, Yanıcı gaz sensörü kullanarak sisteme yangın alarmı yapabilirsiniz. Kolay gelsin. :smiley:

Peki bunun kodunu nasıl yazacağım konusunu açarsam yardım edecek biri olur mu? Daha önce hiç bu tip bi sensör kullanmadım. Bir de bunlara ek olarak oda sıcaklığını gösteren bir sensör taksam, LCD ekranda gösterebilir miyim?

Tabiki ellimizden geldiği kadar projede yardım ederiz. Şimdi size direk kod yazabilirim ancak bunu yapmayacağım çünkü bunun size fazla bir faydası olmaz. En iyisi size kaynaklar veriyim o kaynakları izleyin ve bu kaynakları projede harmanlayın. Koddunuzu yazmaya çalışın ve gelişmeleri buraya atın. Kodda veya herhangi bir yapamadığınız konu olursa burdan sorarsınız biz de cevaplamaya çalışırız. :blush:

Çok teşekkürler.
Zaten içim rahat etmez bütün kodu kopyala yapıştır yaparsam okul projesinde. Bir şeyler yanlış gidince yazarım.

Bir de LM35’i alrm vermek yerine ekranda göstermesi için nasıl kodlamalıyım?

Bir de ek olarak Işık Sensörü da eklemeyi düşünüyorum. Sizce mantıklı olur mu?

Rica ederim. Dediğim kaynakları izleyince kendin de ekranda gösterme olayını yapabileceksin. Örnek olarak LM35’ten gelen verimiz sicaklik olsun. Kaynaklarda belirtilen ayarlamaları yaptıktan sonra örnek olarak;

lcd.print(sicaklik);

Şeklinde yazabilirsin. Ayrıntılarını dediğim videolarda hepsi anlatılıyor. Şunu belirtmek istiyorum. lcd.print("sicaklik"); yazdığımızda tırnak içine aldığımız için ekrana sicaklik yazar ama lcd.print(sicaklik); yazdığımızda; LM35’ten gelen verileri sicaklik olarak tanımlamıştık ya işte o veriler ekrana yazılır. Birde yapabileceğin olası sorunlardan birisi de Türkçe karakter(ı, ö, ü, ç vb.) kullanmamak lazım.

Electro hocam peki PIR sensöre giden enerjiye direnç eklemeli miyim?

Hayır hocam direnç eklemenize gerek yok. Direk 5V ile besleyeceksiniz zaten :slightly_smiling_face: .