Arduino röle modülü bağlantısı

Merhaba
Arduino Uno ile bir proje yapıyorum. Arduinoya Röle modülü bağlayıp çalıştırıyorum. ancak yarım saat kadar çalıştıktan sonra devrede gerilim dengesizliği oluşup duruyor. sizce röle modülünü devreye nasıl bağlamalıyım.

#define role 8
void setup()
{
pinMode(role, OUTPUT);
}
void loop()
{
digitalWrite(role,LOW);
delay(2000);
digitalWrite(role,HIGH);
delay(2000);
}
Daha Detaylı Bilgiyi Röle Nedir? Nerelerde Kullanılır? - Röle Çeşitleri 'dan Edinebilirsiniz!

yardımın için teşekkürler. ben röle modülünü bu şekilde bağlıyorum zaten. röle çıkışında da 220v ampülü kontrol ediyorum. yukarıdaki şekildeki gibi bağlantı yaptıktan sonra 30 dk röleyi aç kapa yapıyorum. bir müddet sonra arduino’da gerilim dengesizliği oluşuyor ve aç-kapa yapmamaya başlıyor. benim tahminim rölenin arduino’dan fazla akım çektiği yönünde. sanırım röle içerisindeki sargı bobini fazla akım çekiyordur. bunu aşmak için rölenin beslemesini arduinoya değil de dış bir kaynaktan yaptım. ancak bu sefer de röle çalışmıyor. başka türlü nasıl yapabilirim.

Röleler çok hızlı bozulan şeyler içindeki mekanizma takılıyor olabilir. Başka bir tane deneme imkanınız varsa deneyin eğer aynı şey olursa muhtemelen arduino tetikleyemiyordur. ve 220v değilde 5luk küçük bir ledi deneyin sonuçları bize aktarın kolay gelsin :slight_smile:

led denediğimde sorun olmuyor. röleye bağlı 220v lamba takılı iken sorun devam ediyor. ancak arduinoyu bilgisayara usb ile bağladığım zaman sıkıntısız çalışıyor.

Merhaba,
Arduinoya verdiğiniz adaptörün gücü yetmemesinden kaynaklanıyor. Özellikle röleye 220v bağlı iken rölenin iç mekanizmasındaki iki iletken çubuk birbirini çekmeye başlar ve rölenin aç kapa yapabilmesi için biraz daha akıma ihtiyaç olur.

denediğim adaptörler:
12V-3A
12V-2A
12V-1.5A
12V-0.5A
5V-1.6A
önerdiğiniz başka adaptör var mı?
önce bahsettiğim gibi rölenin beslemesini harici bir adaptörden de verdim. bu sefer de röle çalışmadı.

Merhaba.
Benzer bir proje yaptım. Röle ile ampul açıp kapatma üzerine.
12V-2A’lik bir adaptör kullandım ve röle dengesiz çalışıyordu. Bilgisayara bağlıyken denediğimde sorun yaşamamıştım.
Arduiono Uno için önerilen voltaj aralığı 9-12V arası bildiğim kadarı ile. Sorun adaptörde olabilir diyerek 9V’luk pil (barrel jack aparatıyla) bağladım ve düzeldi.
Sonrasında voltmetre ile adaptörü ölçtüğümde 12,2 gibi bir değer gördüm.
Sanırım sorun voltaj ile ilgiliydi. Sizde de benzer bir durum olabilir. Dolayısıyla 9V deneyebilirsiniz. Belki işe yarar.

teşekkkür ederim zafergurel. 5V ile 12 volt arasında bir çok adaptör denedim ama olmadı. röleyi değiştirerek SSR kullandım. sorun kalmadı.

Merhabalar, bende ayni sıkıntıyı yaşıyorum. Hangi değerlerde ssr röle kullanıyorsunuz, link atabilir misiniz?

projem için kullandığım bu. SSR-25DA (25A) Solid State Röle (Geliştirme Kartlarıyla Uyumlu) Uygun Fiyatıyla Satın Al - Direnc.net®
10A-25A-40A seçenekleri var. projenizde ne kadar bir gücü kontrol edecekseniz ona göre kullanabilirsiniz.

1 Beğeni

Sorunu çözmüşsün ama bir sorayım dedim harici bir adaptörden yaptım derken 5V kısmını mı? Eğer 5V u başka adaptörle bağladıysan 5Vluk adaptörün GND’sini arduino GND’si ile birleştirmen gerekir, yoksa devre tamamlanmaz. İyi Çalışmalar