Arduino röle modülü bağlantısı

Merhaba
Arduino Uno ile bir proje yapıyorum. Arduinoya Röle modülü bağlayıp çalıştırıyorum. ancak yarım saat kadar çalıştıktan sonra devrede gerilim dengesizliği oluşup duruyor. sizce röle modülünü devreye nasıl bağlamalıyım.

#define role 8
void setup()
{
pinMode(role, OUTPUT);
}
void loop()
{
digitalWrite(role,LOW);
delay(2000);
digitalWrite(role,HIGH);
delay(2000);
}
Daha Detaylı Bilgiyi Röle Nedir? Nerelerde Kullanılır? - Röle Çeşitleri 'dan Edinebilirsiniz!

yardımın için teşekkürler. ben röle modülünü bu şekilde bağlıyorum zaten. röle çıkışında da 220v ampülü kontrol ediyorum. yukarıdaki şekildeki gibi bağlantı yaptıktan sonra 30 dk röleyi aç kapa yapıyorum. bir müddet sonra arduino’da gerilim dengesizliği oluşuyor ve aç-kapa yapmamaya başlıyor. benim tahminim rölenin arduino’dan fazla akım çektiği yönünde. sanırım röle içerisindeki sargı bobini fazla akım çekiyordur. bunu aşmak için rölenin beslemesini arduinoya değil de dış bir kaynaktan yaptım. ancak bu sefer de röle çalışmıyor. başka türlü nasıl yapabilirim.

Röleler çok hızlı bozulan şeyler içindeki mekanizma takılıyor olabilir. Başka bir tane deneme imkanınız varsa deneyin eğer aynı şey olursa muhtemelen arduino tetikleyemiyordur. ve 220v değilde 5luk küçük bir ledi deneyin sonuçları bize aktarın kolay gelsin :slight_smile: