Arduıno unoyu bluetooth ile kodlama

Merhaba ben arduıno unoyu uzaktan kodlamak istiyorum düşünceleriniz nelerdir teşekkürler

:blush:

1 Beğeni

Merhaba,
Uzaktan kod yükleme derken bluetooth modülünü varsayacağım. ilk önce bluetooth modülü olan HC-05 veya HC-06 modülünü 115200 bauderate hızına ayarlamamız lazım bunun için AT komutları kullanacağız.
image
Resimde görülen dirençlerin sebebi bluetooth haberleşme pinlerine 5V gitmemesi için voltaj böçlücü dirençler yerleştiriyoruz. Bağlantıları yaptıktan sonra arduinoya şu kodları atın;

#include <SoftwareSerial.h>

SoftwareSerial EEBlue(10, 11); // RX | TX pinleri çaprazlama buraya bağlanacak

void setup()

{

Serial.begin(9600);

EEBlue.begin(38400); //Baud Rate ayarı.

Serial.println("Enter AT commands!");

}

void loop()

{

// blutooth modülden gelen bişey varmı?

if (EEBlue.available())

Serial.write(EEBlue.read());

// Bluetooth modüle AT komutu yolla

if (Serial.available())

EEBlue.write(Serial.read());

}

Daha sonra serial monitörü açın ve şekildeki ayarı yapın
image
Bu ayarları yaptıktan sonra serial monitöre AT yazınca bize OK diye cevap vermesi gerekiyor. Daha sonra serial monitöre AT+UART=115200,0,0 yazarak bluetooth modülümüzün baud ayarını 115200 olarak değiştirmiş oluyoruz. Bu değer daha öncede 9600’dü.
Çoğu işlem bitti. Sadece bluetooth bağlantılarını yapıp bilgisayara bağlayıp kodları atmak kaldı.
Şema=

image

Bu bağlantıları yaptıktan sonra bilgisayardan bluetooth yoluyla bluetooth modülüne bağlanın(şifre genellikle 1234 veya 0000 'dır) ve denetim masasından şu konuma gidin. image
Sağ tıkla özellikler diyince karşımıza port bilgisi gelecektir.

Bende COM9 olarak gözüküyor seninki farklı olabilir mutlaka bak. En sonunda arduino IDE’yi açın portu seçin ve kodunuzu yükleyin. image
Kolay gelsin :smiley: .

3 Beğeni

Teşekkür ederim :blush:

yapma
sebebim bazenleri kodlamak için gereken kabloyu unutu yorumda :grinning:

2 Beğeni

oyuncak motorun üzerindeki 104 (100 nF) kapasitör iş görür mu bu devre için

Evet ordanda takabilirsiniz yeter ki bozuk olmasın :smiley: .

inşallah :slight_smile: onu nasıl kontrol edebilirim multimetre ile olur mu

Yani multimetre ile kapasitör tam anlamıyla ölçemezsiniz ama kondansatörün kısadevre olmaması gerekiyor onu söyliyim. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni