Bitirme projesi: piezoyu hareket ettirme

Merhaba,

Bir robot projesi için kuyruk malzemesi olarak piezo kullanıcam. Buna elektrik verince çarpmaya başlar.
Piezo Seramik Bimorph 40x10x0.5mm 2 KHz (Piezo Ceramic Bimorph 40x10x0.5mm 2 KHz - STEMINC - Piezoceramic Discs, Plates, Transformers, Bimorphs and Cylinders) satın aldım.

Belirtildiği gibi DC güç kaynağı ile 0-100V sırasıyla gerilim verdim fakat piezoda bir hareket gözlemlenmedi.
Ardından AC güç kaynağı ile gerilim verdim. 0’dan 100’e kadar yavaş yavaş artırdım ve 30V sonrası bir hareket gözlemlendi. 60V’a kadar hızlandı ve 60-100V arası sabit hızda devam etti. Bunu 50Hz frekansta yaptım.
Fakat bu güç kaynağını kalıcı olarak kullanma şansım olmadığından, sonraki gün dimmer ile aynı işlemi tekrarladım. Fakat daha AC 25V’da patladı.

Piezonun neden patladığını tespit etmek ve diğer piezoyu güvenli bir şekilde kullanmak istiyorum. Güvenli kullanım için sağlamam gereken koşullar neler? Piezoyu, güç kaynağına nasıl bağlamam gerekiyor? Çalışma frekansı sizce ne?

Merhaba,
Bildiği kadarıyla çoğu dimmerler pwm ile çalışıyor. Siz dimmer kullanınca voltajı düşürmüyorsunuz Hz’yi azaltıp artırdığınız için dimmerle motor vb. sürebilirsiniz. Dediğiniz piezo 2KHz’yi destekliyor. Bu değeri dimmerle aştığınız için piezo patlamış olabilir. İsterseniz piezoyu AC güç kaynağı değilde trafo ile besliyebilirsiniz. :smiley:

Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.
Frekans değerini bir yandan ölçüyordum hep ve 50Hz frekansın dışına çıkmadım hiç.
Araştırmama göre, dimmerden aldığım gerilim ortalama gerilim oluyor. Yani ben AC 25V görürken aslında 100ün üstünde çıkmışım sanırım.
Biraz daha araştırınca şöyle bir öneri aldım: fonksiyon jeneratör çıkışına power amplifier bağlamam gerektiği fikrini aldım. (Low Cost Function Generator Amplifier DIY | DMC, Inc.)

Rica ederim. Evet pwm kulandığınız için bunu voltmetre ile ölçtüğünüz zaman ortalama gerilimini ölçmüş olursunuz. Osiloskopla çok daha ayrıntısına girebilirsiniz tabi. Küçük bir piezo için power amp gerek olduğunu düşünmüyorum eğer hareket yetersiz ise kullanabilirsiniz. Tabi ilahaki power amp kullanmanıza gerek yok L293 modülüde işinizi görecektir. Dediğim gibi küçük bir trafo ile(SMPS trafolar olmaz Hz aşabilir) besleyebilirsiniz. Onun dışında power amp ile yapacaksanız linkteki devreden daha güzel devreye sahip devre şeması var bende isterseniz onuda kullanabilirsiniz. Kolay gelsin :smiley: .

Merhaba,

Önceden danıştığım konu hakkında ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Robotum için piezoya elektrik vererek onu hareket ettiricem ve kuyruğu olucak. Bundan dolayı şu motor sürücünüzü alıcam : YEŞİL L298N :slight_smile:
L298N Çift Motor Sürücü Kartı - Dual Motor Driver (Yeşil PCB) Satın Al | Robotistan

Buna 35 V verip, çıkışta da 35V alabilirim değil mi? Bana gerekli olan gerilim 30 V ve 38 V arası

Merhaba,
Evet 35V ile besleyip çıkış alabilirsiniz. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni