CR-6 SE Gıcırdama Sorunu

Merhaba,

Cihaz Y eksenindeki hareketlerde gıcırdıyor, çıkan ses duvarlardan diğer odalara bile gidiyor. Adeta cıvıl cıvıl ötüyor.

Kayışları sonuna kadar gevşetip sıkınca kısa süreliğine düzeliyor ancak yaklaşık bir saat sonra yine gıcırdamaya başlıyor.

Ayrıca Y ekseninde kayma yaşanıyordu, bunun için Y kayışının ayarlanması gerekiyormuş. Ancak ses yüzünden her saat başı kayışı gevşetip sıkınca bu ayar da bozuluyor. Sürekli kalibre etmek gerekiyor, bir saatten fazla baskı alamıyorum. Yardım edebilir misiniz?

Bunun yanında merak ettiğim bir konu var, cihazı ilk çalıştırıp filamenti yerleştirdiğimde uçtan farklı renkte bir filament geldi, bu normal midir?

Merhabalar. Benim makineden de ilk başta öyle bir ses geliyordu. Kayış gerginlik ayarının tekerleğini tutan vidası çok sıkılmıştı bundan dolayı tekerlek demir kısma sürtüyordu. Sizde de bu sorunun oluştuğunu sanıyorum.

Cevabınız için teşekkür ederim.

Robotistandan gelen destek mali üzerine şu videoyu izledim ve işlemleri adım adım yaptım.

Öncelikle işlemleri yapmadan önce Y eksenindeki motoru kontrol ettim, gerçekten de ısınmıştı.

Daha sonra anakartı açıp vidalara baktığımda en üstteki vidanın yalama olduğunu fark ettim.

İlk çalıştırmada farklı renkte filamentin çıkmasını da düşününce cihazda kronik sorunlar olabileceğini düşünüyorum. Cihazı sıfır aldım ve geçen cumartesi günü elime ulaştı, o günden beri gıcırdama ve kayma sorunları yaşıyorum.

Değerleri 0.96 civarına çektim ve motorun soğuması için bekledim. Sonra xyz küpü bastım, basarken kayma olduğu için Y eksenindeki kayışı biraz sıktım.

Daha sonra 3 saatlik bir baskı başlattım, ilk iki saat sorunsuz geçti ancak son bir saat cihaz yine gıcırdadı. Baskının sonunda motorlara baktığımda, diğer iki motorun soğuk olmasına rağmen Y eksenindeki motorun tıpkı tabla gibi oldukça sıcak olduğunu gördüm.

Söylediğiniz gibi kayışı fazla mı sıkıyorum ve bunun sonucunda motor ısınıyor mu acaba diye düşünüyorum ama gevşetince ilk mesajdaki görseldeki gibi kaymalar oluşuyor.

Sorunu çözdüm,

Motorun kayışı tuttuğu dişlinin yanında bir alyan yuvası bulunuyor. Bu yuva gevşemiş, alyan ile sıkınca gıcırdama sorunu düzeldi.

Daha sonra Z ekseniyle ilgili sorunlar yaşadım, tablaya yapışmama, boşluğa filament sıkma gibi. Z offset de değişmişti.

Voltaj değerlerini kontrol ettim, 0.96’ya çekmiştim ama kendiğiliğinden 0.9’a düşmüş. Özellikle de yalama olan vidada daha fazla düşüş olmuş. Değerleri 1.1’e ayarladım.

Bunun yanında, yaşanan sorun yüzünden nozzle ile dışındaki lastik arasında (yanık) filament birikmiş. Bunları da temizledim.

Cihaz 3 gündür sorunsuz çalışıyor, performansından memnunum.

1 Beğeni

Sorunu çözdüğünüze sevindim. Hayırlı olsun güle güle kullanın. :slightly_smiling_face: