DC-DC Converter Akım Problemi

Merhabalar, 3S5P 12V 10,000mAh batarya pack’imi, DC-DC booster ile 19V’a yükselterek laptop’ımı şarj etmek istiyorum.

Biri 250W 10A, diğeri 400W 15A’lik iki farklı DC-DC converter kullandım ancak ikisinde de yeterli akım alamıyorum.
İkisinde de 19V’a başarılı bir şekilde yükseltebiliyorum, ancak akım çıkışı değişken ve dengesiz oluyor. Bilgisayarda denediğim zaman bir şarj ediyor, bir şarj etmiyor şeklinde oluyor.

Ayrıca elimdeki 12V DC-AC converter ile de denedim. DC-DC converter çıkışını 12V’A ayarlayarak DC-AC çeviriciye bağlıyorum ve ona da denemek amacıyla 15W’lık bir ampül bağlıyorum. Ampulü çalıştırmadan önce DC-AC converter 0.35A akım çekiyor ve DC-DC converter bunu stabil bir şekilde sağlayabiliyor ancak ampulü açtığım zaman 0.5-1A aralığında değişen akımlar ölçüyorum ve ampul de yanıp sönüyor.

DC-AC converter’ı direk lithium batarya pack’İne bağladığım zaman düzgün çalışıyor, hiçbir problem yok.

Ek olarak, yine çakmak girişi ile arabada laptop şarj etmek için satılan voltaj ayarlı DC-DC çevirici aldım ve bunu battery pack’İme taktığımda laptop’Imı problemsiz şarj edebiliyorum ancak 100 watt olduğu için yetersiz geliyor ve çok ısınıyor.

Sonuç olarak, yukarıdaki testlerimden, 250W ve 400W’lık denediğim iki DC-DC booster’In da düzgün çalışmadığını düşünüyorum.

Sizce güç olarak yeterli görünmelerine rağmen neden bunlardan verim alamıyorum?

Kullandığım converter’ları arızalı desem, farklı yerden aldığım ikisi de mi bozuk olacak? Converter’ların gücü yetmiyor diyecek olsam, yapmak istediğim aynı şeyin youtube’da bir sürü örneği var.

Kullandığım DC-DC booster’ların özelliklerini aşağıda veriyorum:

400W 15A Specs:
Giriş: 8.5-50V –>
Çıkış: 10-60V
Modül adı: 400W Voltaj Yükseltici
Modül özellikleri: İzole olmayan step-up modülü (BOOST)
Giriş voltajı: DC8.5V-50V
Giriş akımı: 15A (MAX) 8 amperi aşıyorsa soğuyucuyu kuvvetlendiriniz
Sessiz akım: 10mA (12 V litre 20 V, çıkış voltajı, akım çok sessiz artacak)
Çıkış voltajı: 10-60 V (ayarlanabilir)
Sabit aralık: 0.2-12A (Akım sabitlenebilir)
Sıcaklık: -40 ila + 85 derece (sıcaklığın yüksek olduğu durumda soğutucuyu kuvvetlendiriniz)
Çalışma frekansı: 150 KHz
Dönüşüm verimliliği: 96% 'e kadar
Aşırı akım koruması: Var
Giriş ters polarite koruması: Yok
Kurulum: 4 2.55mm vida delikleri
Bağlantı yöntemi: Bağlantı çıkışı
Modül boyutu: 67mm X 48mm X 28mm

250W 10A Specs:

• Giriş voltajı: DC8.5V-48V
  • Giriş akımı: 10A (MAX) 8a’yı aşıyor lütfen ısı dağılımını artırın
  • Sessiz akım: 10mA (12 V litre 20 V, çıkış voltajı, daha yüksek Akım çok sessiz artacak)
  • Çıkış voltajı: 10-50 V sürekli ayarlanabilir
  • Sabit aralık: 0.2-8A
  • Sıcaklık:-40 ila + 85 derece (ortam sıcaklığı çok yüksek, lütfen ısı dağılımını artırın)
  • Çalışma frekansı: 150 KHz
  • Dönüşüm verimliliği: 96% 'e kadar
  • Aşırı akım koruması: orada
  • Giriş ters polarite koruması: evet,
  • Kurulum: 4 3mm vida delikleri
  • Bağlantı yöntemi: bağlantı çıkışı
  • Modül boyutu: uzunluk 70mm genişlik 36mm yükseklik 13mm
  • Tek modül: 70g

Amper dalgalanması pillerinin sağlıksız olduğundan olabilir. Çıkışa büyük değerli bir kondansatör koyun. Bir de öyle deneyin. Eğer sorun hala devam ediyorsa ya piller sağlıksızdır ya da modüller kalitesizdir