Elektrik Kesintisinde Bile Çalışan Devre

Elektrik kesintisinde de calışmaya devam edecek bir rgb led aydınlatma yapmaya karar verdim.

Bu ürünün yorumlarında şu yazıya denk geldim.

Tam olarak nasıl çalıştığını anlamadım. Elektrik varken pilden güç almaması lazım.
Ve son olarak ledler yanıkken pillerin şarj olmaması için transistör ile şarj devresini anahtarlasam olur mu? Daha kolay yolu var mı?

Merhaba,
Daha da anlaşılması için jackın pinlerini numaralandırdım.
image
Normalde bir adaptör takılı değilken 1. ve 3. pin kısadevre yani birbirine bağlı. 2. pin zaten artı girişimiz ona karışmıyorum. Barel jacka bir adaptör taktığımızda 1. ve 3. pin kısadevre olmuyor. Ancak direk şarj devresini pili falan bağlarsanız şarj devresini yakarsınız. Yakmamak için BMS devresi almanız gerekiyor ya da direk akü şarj kesme devresi yapabilirsiniz.
Akü Şarj Kesme Devresi Şeması;

Kolay gelsin :smiley: .

1 Beğeni

2 saattir şarj devresini yakarsınız yazısını anlamaya çalışıyorum :slight_smile: voltaj regulatörü ile 5 volta düşüreceğim. Arduino, şarj devresini ve ledleri ona bağlıcam.

Bu devreden 2 adet kullanıp seri bağlı iki pile teker teker bağlayıp şarj edicem. Sonra pilleri voltaj regulatörüne bağlıcam ama pillerle voltaj regulatörünün bağlantısını adaptörden elektrik gelirken kesmem lazım ve pilleri şarj eden devrelerin sadece ledler sönükken calışması lazım yoksa adaptörün gücü yetmeyebilir.
Aklıma şöyle bir fikir geldi arduino ile voltaj regulatörünün giriş voltajını ölçüp pillerle regulatörünün arasına bağladığım transistörü açık veya kapalı yaparım aynı şekilde şarj devresinede takarım.
Umarım şimdi anlatabilmişimdir :slight_smile: