Encoder sinyalleri ile step motor çalıştırma

Merhaba
Ardino girişine bağlı bir encoder ile ardino nun çıkığından aldığım sinyalleri step sürücüsüne bağlayarak step motoru çalıştırmayı başarabildim. Fakat encoder dönüş hızı yavaş olduğu için step motorumuz da istediğimiz hızda dönmemektedir. Step motorun hızını nasıl arttırabilirim? Bu konuda yardıma ihtiyacım var.
Teşekkürler.

Merhabalar,
Yazdığınız kodu da gönderirseniz size daha iyi yardımcı olabiliriz :smiley:

Her dönüşteki değeri alıp 5’er 5’er artırmak veya gelen değeri belirli bir aritmetik işlemden geçirip step motora göndermek bir çözüm olabilir:

Hüseyin bey ilginiz için teşekkür ederim. Kod lar aşağıda yazılı olduğu gibidir.

#define Encoder 8
#define Surucu 10

void setup(){

pinMode(Encoder,INPUT);
    pinMode(Surucu,OUTPUT);

}

void loop(){

if(digitalRead(Encoder)==1)
  digitalWrite(Surucu, HIGH);
 else
  digitalWrite(Surucu,LOW);

}

Resul bey merhaba
Ardino da daha yeniyim eksiklerim hayli fazla, deneme yanılma ile ilerliyorum. Söylediklerinizi deneyebilmem için baya bi ilerlemem gerekiyor :slight_smile:

Merhaba,
Yapmak istediğiniz proje nedir? Bu arada eğer arduinoda daha yeniyseniz karmaşık projelerden lütfen kaçının. Size önerim bir arduino seti alıp içinden çıkan kitaptaki tüm projeleri sırayla uygulamalı olarak yapmanızdır. Eğer burada size hazır bir kod yazacak olursam size hiç bir katkısı olmayacak. İyi günler dilerim. :slightly_smiling_face:

Merhaba
Elimizdeki step motorun, başka bir DC motorun devrine bağlı olarak hızlanıp yavaşlamasını istiyoruz. Dc motor durduğunda bizim step motorumuzda duracak, DC motor hızlandığında bizim step motorumuzda hızlanacak. Bunu yukarıdaki kodlar ile yapabildik fakat encoder dan gelen bilgi ile step motorumuz yavaş dönüyor. 100 pulse lik encoder yerine 400 pulse lik bir encoder kullanmayı düşündüm ama bu kez de maliyet artıyor.

Konu ile alakalı yardıncı olabilecek kimse yok mu acaba ?

Merhabalar,
400 pulse luk encoder sanırım işinize yarayacaktır.