Ender 3 s1 y ekseni kalibrasyonu bozuldu

Merhaba,
Yazıcımla ilgili bir problemden bahsetmek istiyorum yardımcı olabilir misiniz? Cihaz ender 3 s1. Yazıcımın Y ekseni kalibrasyonu sebebini bilmediğim bir şekilde bozuldu. Y ekseni öne doğru geldiği zaman durması gereken yerde durmuyor ve y eksen motoru tablayı öne doğru ittirmeye devam ediyor. tabla daha fazla gidemediği için de takır takır takır motoru zorluyor. Manuel olarak yazıcı ekranından “move” sekmesine gelerek y eksenini 220 yaptım ve tablayı da yine manuel olarak en öne çektim (220 deyken olması gereken yere). ancak “auto home” yaptığım zaman yine aynı problem devam ediyor. auto home sonrası “move” ekranında y ekseni 150 de gözüküyor ama tablaya baktığımız zaman 150 de değil de 220 de ve hatta eksen motoru ekstradan zorlanmış halde oluyor. Hiç bir sebep yokken böyle bir sorunla karşılaştım. her zaman yaptığım gibi baskıyı başlatıp bıraktım ve döndüğümde y ekseni kaymış eksen motoru zorlandıyor ve takır takır ses geliyordu, z ekseninde ise extruder hiç yukarı yönlü ilerlememişti. ekstruder tablanın ön tarafına gelmiş ve orada x ve y eksen motorları orantısız ve kalibrasyonsuz şekilde çalışmaya devam etmiş. yazıcının yazılımını baştan yüklesem sorunu çözebilir miyim acaba ilk aklıma bu geliyor ama henüz denemedim. saygılar.