Ender 3 v2 Açılı Köşelerde Erime Sorunu

Merhabalar,

Ender 3 v2 cihazımda genel olarak çok kaliteli baskılar alabiliyorum. Slicer ve makine kalibrasyon ayarlarım gayet güzel durumda. Fakat benim düşünceme göre havalandırma kaynaklı olan bir sorunum var fakat sizlerin de konu hakkındaki görüşlerini merak ettim.

İlk olarak sorunla ilk karşılaşmam sıcaklık kulesi basarken sadece sağ kısmında ve alt profilde (aslında sadece o lokasyonda olması zaten direk beni yan hava üfleme yetersizliğini düşündürdü çünkü o kısma efektif bir hava üflendiğini pek düşünmüyorum.) erime izlerini görebilirsiniz. (En üstteki kırığa takılmayın ben mukavemetine bakarken bilerek kırdım :slight_smile: )

Daha sonrasında Satsana Duct for Ender 3 V2 by x4runnerGunnerx - Thingiverse linkindeki fan modülünü basarak üfleme fanını aynı tutarak alt profil hava akışını 2 yönlüye çevirdim.

Sonra aldığım baskılarda miktar biraz azalsa da bu sefer de bence üfleme hava akışı 2 yön için yetersiz kaldı ve aşağıdaki gibi izler azalsa da devam etti. (Yine sadece alt profillerde)

Daha yavaş baskı alınca daha iyi soğuttuğu için gitgide azalıyor tabii fakat sıfıra da inmiyor. Ayrıca baskı süresini de bu denli arttırmak da istemiyorum açıkçası.

Şüphelerim sizce doğru mu? Sizce şunu da deneyebilirsin diyeceğiniz bir nokta var mıdır?

Sonra yine dizaynını beğendiğim bu satsana fanının 5015 blower fan uyumlu versiyonunu (Satsana Remix for Ender 3V2 and Ender 3 with BLTouch / 4010 and 5015 Fan versions by Scrath_ - Thingiverse) tekrar editleyerek bastım. 5015 fan siparişlerimin gelmesini bekliyorum. Sonrasında montajını yapıp tekrar deneyeceğim.

Tasarımı tekrar düzenlememin sebebi aşağıda yorumlarda da görüldüğü üzere fan kalınlığını çizen arkadaşın hatalı olarak 15.3mm olması gereken yerini 14mm olarak çizmesi ve boşuna sol x ekseni tekerinin sök tak yapılmadan takılmasını sağlamak için oldu. BLTouch kullanmadığım için onun için olan yuvaları da kullandım. Tasarımı denedikten sonra yine burada belirtirim ve isteyen arkadaşlarla 5015 stl lerini paylaşabilirim.

Evet dediğiniz gibi soğutma problemi. çift fan kullanmanız yararınıza olur çünkü tek fan yeterli olmuyor gördüğünüz gibi :joy:

Henüz çifte geçmeyeceğim ama tek 5015 gibi büyük bir fana geçeceğim bakalım. Yine olmazsa mecbur tasarımını çok beğendiğim satsana duct dan çıkıp petsfang e doğru yol alıcam gibi :joy:

Peki ender 3 v2 için sessiz fanlar neler biliyomusunuz değiştirmek istesem ne kullanabilirim

Aslında sessizliği ile meşhur noctua lar var fakat Türkiye’de bulmak biraz sıkıntı şu sıralar. Hotend fanı olarak biraz daha kalın olan aşağıdaki kullanılabilir ama ne derece sessiz olur bilemiyorum.
https://www.hepsiburada.com/class-dc-24v-fan-40-x-40-x-20-mm-p-hbv00000th9gi

Robotistan teknikten bir arkadaş aşağıdaki ürünün dB seviyesini de ölçebilir mesela. Sessiz ize pek tabii tercih edilebilir.

Ben blower fan olarak aşağıdaki ürünü aldım fakat ne derece sessiz bilmiyorum (39.8 dB görünüyor ama ben gelince ölçme taraftarıyım.) henüz. Gelince de yorumlarımı yazabilirim.

Not: Belirtmeden geçmiyim bu yukarıda belirttiğim fanların çoğu standart fan case ine uymayacaktır. Printer ile öncesinde kılıfını basmanızı öneririm.

Petsfang iyidir Bi ara hero me gen5 master da bakabilirsiniz oda çok iyidir​:joy::joy:

Hero me gen 5 dizaynına baktım çok fazla parça basmam gerekiyor diye biraz üşendim açıkçası :joy: Deneyen varsa ve yorumlarını yazabilirse aslında deneyebilirim tabii onu da