Ender 3 v2 Thermal Runaway

Merhaba. Creality ender 3 v2 aldım kullanıyorum. Makine doğru ayarlarla gerçekten güzel çalışıyor ilk test baskı mı aldım çok kaliteli bir ürün çıktı ancak sonrasında biraz daha büyük bir baskıya başladığımda 4-5 saat sonra termal runaway hatası aldım makineyi kapatıp açtım baskıya devam etti ancak bir süre sonra tekrar aynı hatayı verdi bunun çözümü ile ilgili yardımcı olabilir misiniz

Merhabalar,
Thermal runaway hatası hotend’in (veya tablanın) hedef sıcaklığa istenen sürede ulaşamamasından veya hedef sıcaklıkta sabit kalamamasından dolayı çıkıyor, yazılımsal bir güvenlik önlemi aslında.

Bu hatanın birçok sebebi olabilir ki zaten bu thermal runaway hatası çok kolay tetiklenebilen bir güvenlik önlemi. Ben yapabileceğiniz birkaç şeyi sizin için listeleyeyim;

• Yazıcıyı iade edip yenisini talep etmek. Açıkçası eğer teknik olaylarla pek ilgilenmek istemiyorsanız ve mümkün olduğunca basit bir çözüm arıyorsanız en kolayı her zaman bu. Yazıcıyı yeni almışsınız zaten, satın aldığınız yer ile iletişime geçip hata verdiğini ve aynı modelde yeni bir yazıcı ile değiştirmeyi istediğinizi söyleyebilirsiniz. Genelde pek sorun çıkarmadan değiştiriyorlar veya size teknik yardım sunuyorlar.

• İade işine hiç girişmek istemezseniz o zaman bu sorunu çözebilmek için kaynağını bulmanız lazım. Dediğim gibi thermal runaway hatasını tetikleyen birçok etken var. Bunları tek tek kontrol etmeniz gerekecek;

1. Termistörler. Bu hataya en sık yol açan parça bunlar. Bir tane hotend’in ısıtıcı bloğunda, bir tane de tablanın alt orta kısmında bir termistör yer alıyor. Aslında genelde sadece hotend de yer alan termistör sıkıntı çıkarıyor ancak iki termistörü de kontrol etmeniz lazım. Kablolarının düzgün ve kopuk olmaması lazım. Özellikle hotend’in ısıtıcı bloğunda yer alan termistörün kablosunu dikkatlice kontrol edin. Kısa devre yapmıyor olduğundan da emin olun. Eğer bu termistörlerden birinde sıkıntı varsa çok uygun bir fiyata temin edip kolayca değiştirebilirsiniz.
  2. Isıtıcı fişek (kartuş). Hotend’in ısıtıcı bloğunda kırmızı kablolu bir ısıtıcı fişek yer almakta. Bu ısıtıcı fişek ıstıcı bloğun alt kısmında yer alan bir setskur civata (başsız civata) sayesinde yerinde duruyor. Bu setskur vidanın sıkılı olduğundan, ısıtıcı fişeğin yerinde sabit ve düzgün durduğundan emin olun. Eğer ısıtıcı fişek yerinde durmuyor ise baskı sırasında sallanıp ısı dalgalanmalarına yol açıp thermal runaway hatasını tetikliyor olabilir.
  3. Fanlar. Bazen baskı sırasında fanlar ısıtıcı bloğa üfleyip sıcaklıkta dalgalanma olmasına yol açabiliyor. Bu yüzden fanların ne kadar üflediğini kontrol etmenizde fayda var. Ayrıca eğer hali hazırda hotend’in ısıtıcı bloğunda bir hotend çorabı yok ise (yalıtım amaçlı) bir tane alıp takmanız da işe yarayabilir.

Eğer bunlardan herhangi bir sonuç çıkmazsa o zaman muhtemelen yazıcının anakartındaki firmware’de bir sıkıntı var. Eğer böyle bir durum varsa marlin firmware’in yazıcınız için uygun olan versiyonunu indirip Configuration_adv.h dosyasında “THERMAL_PROTECTION_HYSTERESIS” veya “THERMAL_PROTECTION_PERIOD” değişkenini bulup burada yer alan değeri yükseltip firmware’i derleyip yazıcınıza yüklemeniz gerekli. Ancak eğer daha önce hiç bu tarz bir şey yapmadıysanız hem sizin için biraz zorlayıcı olacaktır ve hem de eğer yazıcınızın garantisi var ise geçersiz kılacaktır. Bu yüzden bu noktaya gelirseniz dediğim gibi ilk seçeneği, iade etmeyi denemeniz daha mantıklı olur. Yine de bu olayı denemek bu videoya bakabilirsiniz. Tabi sadece bu video yeterli olmayacaktır, konfigürasyon sırasında dediğim gibi configuration_adv.h dosyasında değişiklikler yapmanız gerekecek. Sorunu düzeltmek için farklı değerler denemeniz gerekebilir. Ancak değeri çok yükseltmemenizde fayda var, aksi taktirde thermal runaway korumasının güvenilirliğini azaltacaktır.

İyi çalışmalar dilerim