Ender 3V2 Nozzle Cam Yapımı

(17 Nisan 09:00’da Yayında)
Selamlar herkese.
yine çok merak edileceğini düşündüğüm bir projeyi daha Robotistan YouTube kanalına çekiyorum.
Temel mantığı şu şekilde;
bir adet endoskop kamerayı nozzle’a uygun bir konumda yerleştirerek içine octopi kurduğum raspberry pi 4 e bağlıyorum bu sayede hem uzaktan kontrolünü sağlıyorum hem de baskıyı çok yakından tüm detaylarıyla takip edebiliyorum.
Projenin detayları videoda mevcut.
Proje Dosyasına da şuradan ulaşabilirsiniz : Ender 3 v2 5.5mm Endoscope Mount by timsweb - Thingiverse

Endoskop Kamera : Buy Apprise Endoscope HK-306 Camera - Affordable Price
Raspberry Pi :Raspberry Pi Models - Pi 4, Pi 3 Model A+, Pi 3 Model B+, Pi 2
Ender 3 V2 : Buy Creality Upgraded Ender 3 V2 3D Printer - Affordable Price

Octopi Kurulumu Nasıl Yapılır: OctoPrint: Raspberry Pi ile 3D Yazıcını Uzaktan Kontrol Et
Octopi :https://octoprint.org/
Atom Text Editör: https://atom.io/
Angry İp Scanner: https://angryip.org/

Bu konu altında sorularınızı yanıtlayarak çok daha fazla detaya birlikte erişebiliriz ve herkese açık olur bu sebeple lütfen sormaktan çekinmeyiniz :slight_smile:

3 Beğeni

Ellerinize sağlık gerçekten mükemmel bir video olmuş. 3b yazıcı alabilirsem elbet yapacağım :smile:. Aklıma bir soru takıldı. Videoda yazıcıya bğlanırken IP adresi üzerinden bağlandığını gördüm. Acaba bu adres sadece modemden port açılan rpi 4’ün ip adresimi? Eğer böyleyse farklı bir ağdayken veya telefon internetine bağlıyken yazıcının sitesine erişemeyiz. Yoksa normal server açıp bir internet sitesi gibimi giriyoruz?

Muhteşem bir eklenti olmuş. Endoskop kameradan gelen görüntü çok tatmin edici seviyede, ASMR içeriklerini andırıyor resmen. Ayrıca baskı kalitesini iyileştirmek adına endoskop kameradan yapılan gözlemlerin çok faydası olur muhtemelen. Hatta belki Spaghetti Detective tarzı bir hatalı baskı tespit yazılımı yapmaya da olanak sağlayabilir. Mükemmel bir sistem cidden.

Yalnız küçük bir konuda aklımda bir soru takıldı. Daha önce Reddit’teki ender3 tartışmalarında da bu tarz endoskop kamera ile denemeler yapan bir iki kişiye denk gelmiştim. Genelde endoskop kameranın hotend ısısından dolayı aşırı ısındığını ve bu nedenle kendi kendini kapattığını vb söylüyorlar. Bu kamera ile bu şekilde bir sorun yaşadınız mı acaba? Gerçi sizin tasarımınız ısıtıcı bloktan baya uzak gözüktü bana, pek ısınmaz gibi geliyor ama yine de bir sorayım dedim.

Bu arada teknik forumlar sayesinde videoyu yayın tarihinden bir gün önce izlemek ayrıcalıklı hissettirdi, teşekkürler bunun için :slight_smile:

Ellerinize sağlık süper bir video nozzle kamerası da süper olmuş ne kadar raspi kamerasıyla ve ya dslr la timelapse almayı sevsem de ilgimi çekmedi değil. :smiley:

Merhaba, proje dosyasında kamera çapı 5.5mm olarak alınmış. Robotistandan aldığım kameranın çapını 7.3mm olarak ölçtüm. Siz dosyayı güncelleyerek mi baskı aldınız? Bu dosyaları düzenleme konusunda pek bilgim yok. Eğer güncelleme yaptıysanız, 7.3mm lik stl dosyasını paylaşabilir misiniz?

Çok teşekkürler, gelecek videomuz için de yorumlarını sabırsızlıkla bekliyoruz!