Engelden kaçan robot sadece sol taraftaki motorlar çalışıyor

merhaba 4WD platform üzerine ilk robotumu yapmaya uğraşıyorum engelden kaçan robot olacak ama sadece sol taraftaki motorlar çalışıyor biri ileri biri geriye doğru dönüyor sağ taraftaki motorlar kodları arduinoya yüklediğimde çalışıyordu şimdi hiç çalışmıyor motorların kablolarını sende kod yaz kanalındaki talimatlara uygun şekilde lehimleyip taktım kullandığım motor sürücü L298N motor sürücünün beslemesini 4 kalem pil ile arduinonun beslemesini 9 volt pil ile yapıyorum

kodlar robotistanın engelden kaçan videosundaki kodlar ile aynı şekilde sorun nerede yardımcı olan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim

#define echoPin 12
#define trigPin 13
#define motorL1 4
#define motorL2 5
#define motorRE 3
#define motorR1 6
#define motorR2 7
#define motorLE 8

long sure,uzaklik;
void setup() {
pinMode(motorR1,OUTPUT);
pinMode(motorR2,OUTPUT);
pinMode(motorRE,OUTPUT);
pinMode(motorL1,OUTPUT);
pinMode(motorL2,OUTPUT);
pinMode(motorLE,OUTPUT);
pinMode(echoPin,INPUT);
pinMode(trigPin,OUTPUT);
}

void loop() {

digitalWrite(trigPin,LOW);
delayMicroseconds(2);
digitalWrite(trigPin,HIGH);
delayMicroseconds(10);
digitalWrite(trigPin,LOW);

sure=pulseIn(echoPin,HIGH);
uzaklik=(sure/2)/29.1/2;

if(uzaklik<10)
{
geri();
delay(500);
sag();
delay(500);
}
else{
ileri();
}
}
void ileri(){
digitalWrite(motorR1,HIGH);
digitalWrite(motorR2,LOW);
analogWrite(motorRE,150);

digitalWrite(motorL1,HIGH);
digitalWrite(motorL2,LOW);
analogWrite(motorLE,150);
}

void geri(){

digitalWrite(motorR1,LOW);
digitalWrite(motorR2,HIGH);

digitalWrite(motorL1,LOW);
digitalWrite(motorL2,HIGH);
}

void sag(){
digitalWrite(motorR1,LOW);
digitalWrite(motorR2,HIGH);

digitalWrite(motorL1,HIGH);
digitalWrite(motorL2,LOW);
}

Her motoru ayrı ayrı test edip. Çalışıp çalışmadığını kontrol eder misiniz.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim
Dün denedim sol motorları devre dışı bırakıp sağ motorları çalıştırmaya çalışınca motorlardan ses geliyor dönmüyor ama iki motoruda elimle çevirince biraz ,dönmeye başlıyor ama gücü kesip tekrar açınca yine ses gelip motorlar dönmüyor birde şöyle bir durum var sağ motorlar dönerken sol motorlardan birini bile devreye soksam sağ motorlar dönmeyi bırakıyor sadece ses çıkarıyor.kullandigim kalem piller çok kaliteli değil bir kaç kereden fazla deneme yaptım acaba pillerin gücü azaldığı için mi yapıyor yoksa motor güçleri 150 o yüzden mi

Net bir fikrim yok ancak güç yeterli değilmiş gibi gözüküyor.

Pilleri değistirip deneme yapayım o zaman teşekkür ederim

Testleri pillerin voltaj değerine sahip bir adaptör ile yaparsanız piller ziyan olmaz. Piller seri bağlı ise adaptörün voltajı pillerin voltajlarının toplamı kadar olması gerekir.

4 lü pil yatağı kullanıyorum.6 volt adaptör bulabilirsem evde deniycemyoksa pil alıcam mecburen

Birde benim gibi yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olması açısından motorlardan biri ileri biri geri döndüğünde sürücü üzerine
takılan motor kablolarının yerini değiştirince düzeldi

Robotu çalışır hale getirdim pilleri ampermetre ile ölçtüğümde 1,5 volt civarında tabi yanlış da olabilir ampermetre dandik.ileri giderken önüne engel çıkınca geri gitmeden sağa dönüyor ve bir iki kere sağa döndükten sonra sol motorlar dönmeyi bırakıyor sağ motorlar dönmeye devam etmekte havaya kaldırınca da düzelmedi ama sağa dönüşü tamamlayınca bütün motorlar ileri doğru sorunsuz dönmekte kapatıp açıyorum yine 1 2 kereden sonra aynı durum var motorlarda sıkışma yok elle rahat dönüyor motor hızlarını 150 den 255de çıkardım fayda etmedi acaba süre olarak yarım saniye yaptığım için mi oldu

Sorunu çözdüm robot sorunsuz çalışıyor benim gibi acemi olan arkadaşlara yine yardımcı olmak amacıyla yazayım Arduino besleyen pil ile motorları besleyen pilin eksi kabloları paralel yapınca sorun çözüldü

Merhaba robot engeli gordugu zaman duruyor mu şemayı atarmisin bana bends yaptim da bendede sadece 2 motor calisiyor