Fan Kontrol Devresi

Merhaba iyi günler, bilgisayar fanları 4 pinli olmadığından anakartım dan ısıya göre devir kontrolü mümkün olmuyor, bende kasanın ön panelinde uygun yer olduğundan potansiyometre ile birlikte kendim ısıya bakarak fan kontrolü yapmak istiyorum fakat yaptığım araştırma sonucu transistörlü potansiyometre devresi yapmam gerektiğini anladım fakat transistörlü yapmazsam sonuçları ne olacak veya transistörlü yapmak için kullanmam gereken parçalar neler? Cevaplarsanız sevinirim.

Merhaba,
Evet bilgisayar fanları genellikle 12V ve fırçalı olduğunda artı ve eksi olmak üzere iki kabloyla çalıştırılır. Potansiyometre yerine çok daha iyi bir fikrim var. NTC ile bu devreyi çok daha portatif ve işlevli hale getirebilirsin. NTC ısı artıkça direnci azalır bu sayede Mosfeti sürebiliriz. Bu ısı ayarını da devredeki çok turlu trimpot kullanarak yapabiliriz. Burada çok turlu pot kullanmamın sebebi daha kolay ve hassas sıcaklık ayarı yapabilmek içindir. Isı artıkça fan hızı artacaktır. Bu devrede mosfet olarak IRF3205 kullandım ancak bu devreye çoğu mosfet uygundur. datasheedden pin yerlerine bakarak elinde olan mosfetten de yapabilirsin.

Malzemeler

IRF3205
10k NTC
10k Çok Turlu Trimpot
Mosfet çok fazla ısınmayacak ama ısınma ihtimaline karşı bir soğutucu

Devre Şeması

image

Kolay gelsin. :smiley: