FFB Direksiyon ile İlgili Sorular (DC Motor, Encoder, Kaplin)

Merhabalar. Zamaninda aldigim Logitech G27 direksiyon setini belli sorunlardan dolayi satmak durumunda kalmistim. Simülasyon oyunlarini seviyorum ve tekrardan biraz daha gercekci oynamak istedigimi fark ettigimden dolayi FFB direksiyon yapimina baslayacagim. Butcemi kısıtlı tuttum. Bu yuzden bazı parcalari farkli alacagim. Sorularim sunlar;

1. DC motorun uç kismina lehim yapilir mi?

2. Encoder’in ucuna lehim yapilir mi?

3. Kaplin pahali geldi. Bu yuzden 3x3x3’luk tahta parca kesip bir taraftan encoderin uc kismi capinda delik acsam diger taraftan da diger takacagim alüminyum borunun capinda delik acsam sonra tahtayi ikiye ayirip encoderin ucu ve borunun ucuna kaydirmaz plastik sarip tahtalari birlestirip vidalasam, kaplin gorevi gorur mu ve sorun cikartir mi?

Simdiden tesekkurler.

1- Dc motorun ucuna lehim yapabilirsin fakat bence zorunlu kalmadıkça yapmamaya çalış.
2- Encoder’ ın da ucuna lehim yapabilirsin fakat bence zorunlu kalmadıkça yapmamaya çalış.
3- Biraz riskli bir şey fakat mantıklı görünüyor deneyebilirsin çok bir kaybın olmazsa.

Bu gerçekten çok güzel bir proje projen bittiğinde yakında açılacak olan Maker günlükleri kategorisinde paylaşmanı öneririmki insanlar bu projeyi görebilsin :grinning_face_with_smiling_eyes:

Başarılar!!

2 Beğeni

Oncelikle cevapladiginiz icin cok tesekkur ederim. Evet, projeyi düşündüğüm gibi yapabilirsem guzel olacak gibi duruyor. Bittikten sonra zaman ve sartlarima gore rehber hazirlamayi da dusunuyorum. İlge Abi’nin yapmis oldugu harika projedeki kasnaklar da biraz pahali geldi. Ogrenciyim. 525₺ butcem var. GT2 kasnak seti kullanayim dedim. Zamaninda 3d yazici yaparken kullanmistim. Bir kasnak 20 dis, bir kasnakta 60 dis. 20 dislik kasnagi dc motorun onune takacagim. Kaynak gerektirir mi bilemiyorum. Kasnagin boslugun capina bagli. Bu yuzden kaynak yapabilir miyim diye sordum. Bir de kaplin olmazsa onda da kaynak kullanirim dedim. Boru ile mili kaynatirim. Sizce GT2 kasnak setini kullanmamda bir sıkıntı olur mu?

Eğer ölçüleri uyuyorsa kullanabilirsin diye düşünüyorum bir sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum. Ayrıca rehber hazırlamandan bir çok arkadaş için faydalı olabilir.

Projende tekrardan başarılar!!

1 Beğeni

Tesekkur ederim. Yuksek geri tepmede dis atlamasi yapip yapmayacagini merak ediyorum. Deneyip gorecegiz artik. Tekrardan cok tesekkur ederim. Aklimdaki soru isaretleri sayenizde ortadan kaldirdim. İyi günler.

Rica ederim yardımcı olabildiysem ne mutlu :slightly_smiling_face:

1 Beğeni