Filament akışı sağlanamaması

3 gündür denemediğim şey kalmadı .nozzle tıkanmış gibi akan filament resimde solda görünen şekilde akıyor .iğne ile açtım olmadı.nozzle değiştirdim olmadı nozzle ile beraber teflon tüpü değiştirdim olmadı.extruderi inceledim sıkışma varmı diye bir sıkıntı yok. bu akışı zorlayan şey nedir (herhangi bir cura ,merlin ayarlarını oynamadım baskı alabildiğim dönemden beri)(cihaz ender3 v2)(yeni bir filament kullanmadım kullandığım markalar her birinden birkaç makara bitirdiğim marka)

nozzle değiştirdiğimde biraz baskı alıyorum ve gene bir anda akış duruyor extruder filamenti oyuyor

Tahminimce teflon boruyu iyice takmadınız. Nozzleyi ısıtın iyice içeri itirin. Daha sonra nozzle ucunu iyice sıkın tekrar boruyu ittirin. Sonra bir tur söküp teflon boruyu ittirin. En son nozzleyi sıkın. Extruder de bir sıkıntı yoksa bu yol büyük ihtimal sorununu çözecektir. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face:

sıkıntı hiç beklemediğim yerden geldi . extruderin üzerine kamera yerleştirdim sıkıntı çıkarana kadar kayıt ettim sonuç olarak geri çekmeyi bir noktada birkaç kez yapınca orayı deforme ediyor(extruder yay sertliği en düşükte). o bölge teflon boruya girince de tıkanıyor. cihazı aldığımdan beri ayarı hiç değiştirmediğim geri çekme miktarı 5mm yi 4mm ye , aldığımdan beri 40mm/s olan geri çekme hızını 25mm/s ye düşürünce baskı almaya başladım. aynı markadan birçok filament bitirdim hiç böyle birşey başıma gelmemişti. kullandığım makaralarda da, yeni açtığım makaralarda da bir anda bu sorunu yapmaya başlamıştı. acaba havaların ısınmasının böyle filamente yumuşatıcı bir etkisi varmı. normalde oda 20 derece oluyordu 5 gündür havalar ısındı 26 derece oldu oda acaba bunun bir etkisi mi bu(cihazı 4 ay önce aldım ilk kez yazın baskı alıyorum)(motor ısısından kaynaklanabilir diye hafta içi extruder soğutucu blok aldım birşey değiştirmemişti)

Merhaba aynı sorun bende de oldu 1 haftadır uğraşıyorum tam olarak anlayamadım benimle iletişime geçip yardımcı olabilir misiniz?