Güç Tüketim Hesaplama

Bir malzemenin dakikada kaç mah tükettiğini nasıl hesaplayabiliriz yardımcı olursanız sevinirim

Merhaba,
Bir malzeme derken hangi malzeme örnek verirseniz sevinirim çünkü her modülün hesaplaması aynı olmayabiliyor. Örnek verip konuyu anlatmaya çalışacağım. :slightly_smiling_face:

arduino için sormuyordum aslında elimde bi sistem var iha sistemi ve buna lipo pil bakiyorum örneğin sistemde nvida jetson nano var 20dk enerji yetmesi için kaç mah batarya almalıyım gibi

Selamlar.

Pil kaynağı ile sistem arasına wattmetre bağlarsanız toplam Watt miktarını bulabilirsiniz. Ayrı ayrı hesaplamak içinse, gerilimlerini ve akımlarını hesaplayıp sonra devrenin tasarımına göre toplamanız gerekiyor.

Anladım. Nvidia jetson nano adaptörü 5.25volt 2.5amper gücündedir.
image
Gördüğünüz gibi formül bu şekildedir. 0,3=0,7x/2500 içler dışlar çarpımı ile 1071mah diye hesapladım(sınavda kombinasyonu yapıp toplamayı beceremeyen adamım ben. Bence siz yine hesaplayın). Tabi bu hesaplamalarda verimliliği, ısıya dönüşümleri gibi diğer değerleri almıyorum. Siz en azından ana mantığı anladınız. Bu formüle göre de motorların harcayacağı enerji vb. diğer akımları hesaplayıp yine formülden gidin ve ne olur ne olmaz üstünede yedek mah eklemeyi unutmayın. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face: