Güneş panellerinin akımının ölçümü

Arkadaşlar merhaba. Robotistan sitesinde 6v 150mA panelleri aldım. Panelleri seri ve paralel bağlayarak 12v 300mA şekline getirdim. Robotistandaki Asc712 5A akım sensörünü aldım ve güneş panellerinin ürettiği akımı ölçmek istiyorum. Bunun için güneş panellerini power supply düşünürsek load olarak ne bağlamam gerek ki panellerin üretmiş olduğu akımı gözlemleyebileyim ? Yardımcı olur musunuz ?

Akü baglayıp kaç mA verdigini ölcebilirsin, aküye sarj icin uygun gerilimi vermek icin dcdc converter bakabilirsiniz.

Hocam 12v 1.3A amper aküm var paneller 12v 600mA şeklinde converter bağlamadan direkt bağlasam sıkıntı çıkar mı ?

Aku sarj etmen icin aku geriliminden yüksek, ideali %20 fazla gerilim vermeniz lazım. Sizin panel isigin siddetine göre degisken gerilim verecegi icin gerilimin cikisini sabitlemek icin arada dcdc converter yada sarj cihazı olması lazım. Gerilimi sabitleyince de isigin durununa gore akim degisecektir. Siz de daha duzgun bir sonuc gormus olursunuz.

Hocam load olarak araya 1 ohm 25wlık veya 1 ohm 11wlık taş direnç bağlayıp onun üstünden ölçüm yapsak olur mu ?