Güneş taki̇p si̇stemi̇

MERHABA robotistandan almış olduğum güneş takip sistemini bitirme ödevim olarak seçtim ve bir türlü devreyi çalıştıramadım gücü mü yetersiz geliyor ardunio nano’nun? ben servo motorları ve güneş panelini ardunio nano üzerinden beslemeye çalışıyorum çok zor durumda kaldım ne yapacağımı bilemiyorum lütfen bilen bu projeyi yapan arkadaşlar yardımcı olsun

Merhabalar,
LDR bağlantılarında büyük ihtimal hata yapmışsınızdır. Bu devreyi daha önceden yaptım ve çatır çutur çalıştı. Yanlış anlamadıysam arduino nanoyu güneş panelinden besliyorsunuz. Kullandığınız güneş panelinin gücü arduino ve servolara yeteceğini hiç zannetmiyorum. Harici bir güç kaynağı ile beslemeyi deneyin. :slightly_smiling_face:

Hocam ldr’nin + - ucu yok bildiğim kadarıyla ldrlerin her bir bacağı +ya diğerleri de ardunio nanoya bağlanacak şekilde devreyi kurdum gunes panelini arduniodan beslemeye gerek yok değil mi?uçları boşta kalması yeterlidir sanırım?Ve hocam servo motorları dönmüyor yani harici bir kaynak bağladım motorlardan az da olsa dönüş sesi çıktı sadece ardunio nanodan besledigimde hiçbir hareket olmadı maalesef ardunio nanonun gücü mü yetmiyor?devre semasina uygun yaptim FB_IMG_1619722459059|690x492

Devre şeması doğru gözüküyor. Aynı şekilde tüm bağlantılarda doğru ise güç kaynağının gücü yeterli olduğunu zanetmiyorum.

Hocam siz nasıl bir kaynak bağladınız?ben direkt bilgisayarın usb bağlantısıyla ardunioya güç verdim

Servoların artı pinlerini birleştir ve 5V en az 500mA bir adaptörün artısına bağla. Servoların GND’leri ve diğer tüm GND’ler yine arduino da kalsın adaptörün eksisinide GND’ye bağla.

hocam bugün gün boyu uğraştım yanlış olsa da devre çalışıyor benim demek istediğim devreye harici bir kaynak bağlamak zorunda mıyım siz yaparken bağladınız mı?