IR alıcı modülü RPi 4'e nasıl tanıtabilirim?

Robotistan’dan zamanınında satın alımş olduğu 1838 IR alıcı modülünü RP4’de kullanmak istedim. Modül sağlam. Arduino ile bağlanıp bir uzaktan kumandanın kodlarını da kaydettim.
Bullseye yüklü Raspberry 4’de yeni kernel için /boot/overlays dizininde lirc_rpi dosyası bulumuyor. Onun yerine gpio_ir kullanılıyor. /boot/config.txt dosyasının ilgili kısmını aşağıdaki gibi değiştirdim.

dtoverlay=gpio_ir, gpio_in_pin=17,gpio_in_pull=high

1838 modül için pull değerinin high mı low mu olması gerektiğinden emin değilim. Ama her ikisini de denediğimde “ls /dev/lirc*” komutu lirc0 vermiyor. Yani lirc0 karakter aygıtı sistemde oluşmuyor. internette tavsiye eidlen lirc ce systemd lircd ayarları ile manuel olarak zorla lirc0 aygıtı oluşturmayı başardım. Ama “mode2 -d /dev/lirc0” komutunda enteresan şeiklde alıcı değil verici olarak göründü. internette, robotistan sitesinde de satışta bulunan KY-022 modülünün daha başarılı olduğu yolunda yorumlar okudum. Bu konuda deneyimi olupta sorunu çözen RP4’de IR alıcı tanıtanlardan yardım istiyorum. KY-022 modülü sorunu çözer mi? Downgrade yapmadan çözüm mümkün mü?

uname -a
Linux raspberrypi 6.1.21-v8+ #1642 SMP PREEMPT Mon Apr  3 17:24:16 BST 2023 aarch64 GNU/Linux

ky-022 ile sorunu çözebilirsiniz gibi duruyor.
Downgrade biraz maaliyetli olucaktır.

Bu arada IQaudIO DAC+ kart aldım. Uzaktan kumanda desteği kazandırmak istiyorum. Dökümanında örnek alıcı için Vishay tsop4838 verilmiş. TSOP4838 bir firmada gördüm. Daha garanti olur diye düşünüyorum. Gerçi döküman RPi 1 ve 2 için hazırlanmış. ama çok farketmez herhalde. githun’da örnek C kodundan deerlenmiş bir appde var. C biliyorum. Gerekirse müdahale edebilirim koda. ALSA pek çalışmadım ama…

Kodlar uzun süredir yenlenmemiş. Umarın Pi 4’de sıkıntı çıkarmaz bu alıcı. Veya daha güzeli elimdeki Mi Stick TV’nin bluetoohlu kumandı kullanabilmek olurduç .Bilmiyorum hack için kodlar açık mı?

KY-022 modülü stokta yok olarak görünüyor. Başka bir şirketin sitesinde KY-022’de 1838 bileşeninin kullanıldığı bilgisi var. Eğer öyleyse bende bulunan modül ile aynı kompanent kullanılmış. Değişen bir şey olamayabilir. Bendeki galiba 1838B bakmam lazım . 1838, 500 lüxde de çalışır falan deniyor. Sıkıntı ordan mı kaynaklanıyor acaba? Kumandaya bastığımda modülün kırmızı ışığı yanıp sönüyordu. Yani RPi4’de kodu alıyor modül.