Isı bloğundan filament sızıyor

Yaklaşık bir buçuk aydır ender 3 pro’m çalışmıyor. Sorunumsa dışarı plastik sızmasıyla başladı. Önce plastik kokusu geldi ( normalde bastığım pla filamentle hiç olmaz ) sorunu dışarı erimiş plastik sızana kadar anlamdım. Meğerse plastik erimiş, her tarafa yayılmış ve yanmaya başlamış. Makinemi hemen durdurup extruderi temizlemeye başladım. Sonra tekrar basım yapmayı denediğimde aynı sorunla karşılaştım. Ama bu sefer fark ettim ki plastik ısı bloğuna filament taşıyan metal borunun dibinden sızıyor.

Robotistan teknik destek attım maile “tefllon boruyu çıkartıp plastik artığı olup olmadığını kontrol edin” diye cevap verdi ama teflon boruyu çıkartamıyorum. Bağlı olduğu somunu gevşetip pinini bastırdım hatta sonunda somun tamamen yerinden çıktı ama teflon boruyu extruder kısmından sökemedim. Hala hiçbir şey yapamıyorum.

Teknik destek tarafından söylenen çözüm doğru, bu sorun genelde teflon borudan kaynaklanıyor. Teflon boruyu da yerinden sökemediğinize göre sorun ondan kaynaklı muhtemelen.

Teflon boruyu çıkartmak için şu adımları izleyebilirsiniz;

• Hotendi 240 dereceye ayarlayın ve filamenti çıkarın.
  • Pnömatik Konnektörü (sizinde dediğiniz gibi, somun gibi gözüken parça) tamamen sökün.
  • Konnektörü söktükten sonra hotendin bağlı olduğu x ekseni taşıyıcı arabasını bir elinizle tutup, diğer elinizle de teflon boruyu çekin. Biraz güç uyguladığınız zaman teflon boru çıkacaktır. Not: Bu aşamada konnektörün pinine basmanıza gerek yok, direk konnektör üzerindeyken çekin teflon boruyu.
  • Teflon boru çıktıktan sonra konnektörün pinine basılı tutarak teflon boruyu ileri geri yapın. Biraz zorladığınız zaman konnektör çıkacaktır.

Teflon boruyu çıkardıktan sonra temizleme işlemlerine geçmeniz gerek. Bunu da şu aşamaları takip ederek yapabilirsiniz;

• İlk olarak yine hotend sıcaklığını 220-240 derece arasında bir değere getirin.
  • Teflon borunuzun ucu muhtemelen çok kötü bir durumda olacak. Bu yüzden ilk olarak borunun uç kesmini maket bıçağı veya neşter tarzı bir kesici alet ile dümdüz olacak şekilde kesin. Teflon boruyu tahminen 6-7 santime kadar kısaltabilirsiniz. Fazla kısaltmamaya dikkat edin yoksa boru yetişmeyebilir.
  • Boruyu kestikten sonra nozzle’ı sökün. Teflon boruyu hotendin üst kısmından aşağı doğru sokun ve ileri geri yapın. Daha sonra boruyu aşağı çıkartıp ucunu temizleyin. Böylece hotendin içini temizlemiş olacaksınız.
  • Daha sonra nozzle’ı sıkı bir şekilde geri takın. Konnektörü yerine sıkı bir şekilde takın ve konnektörün pinine basılı tutarak ucu düz ve temiz teflon boruyu yerine geri takın.
  • Sorunlarınız muhtemelen çözülecektir.

Eğer yapamadıysanız ve daha hızlı bir çözüme gitmek istiyorsanız hotendinizi yükseltebilirsiniz. CR10S-Pro hotendi alırsanız bu tarz bir sorun ile karşılaşma ihtimaliniz de azalır

1 Beğeni

şu an teflon boruyu extruderden çıkarttım ama konnektörü borudan ayıramıyorum ve haraket ettiremiyorum. Pini bastıramıyrom, ne yapmalıyım

pini bastırıp konnektörü ileri değil, ters yönde hareket ettirin. Olmazsa penseyle vb çekin. Biraz uğraştırabilir ama yeteri kadar güç uygularsanız çıkar