Kodlama ile ilgili

Kodlamaya ne zaman, nasıl başladınız ve kaç yıldır yapıyorsunuz?

Ben 2016’da başladım. Başlama maceram çok değişik; bir arkadaşım eve gelmişti, youtube izlerken bir simülasyon (fritzing tarzı çizim programı) reklamı gördük. Arkadaşım pek ilgilenmedi, o eve gittikten sonra araştırdım ve arduinoyu keşfettim. 4 yıldır kodlama yapıyorum.

1 Beğeni

Merhaba,
Ben yazılıma yaklaşık 2 yıl önce başladım. Bende çocukluktan gelen bir merak, her şeyin içini açardım kapatırdım yt de tamir videoları falan izlerdim. Ben daha çok elektroniğe meraklıyım. Elektroniğin de bi sınırı olduğu için kodlama öğrenmeye başladım. Kodlamada çok iyi değilim hala acemi sayılırım ancak bi şeye kafa tutuysam yaparım. Dediğim gibi sadece merak, bir yerde rastlamadım yani sadece araştırmayı seviyordum. :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Aynı merak bende de vardı, 5 bilgisayar 2 teyp 1 radyo 3 dvd-cd rom 1 hdd açtım (bu hatırladıklarım :smiley: )

1 Beğeni

Ben her şeyin içini açardım halada açmaya devam ediyorum. Evde içini açmadığım elektronik cihaz yok öyle diyim. Tabi bozması da cabası :joy:

2 Beğeni

Annemler kızmaya başladıkları için durmak zorunda kaldım :slight_smile:

3 Beğeni

Merhaba,
Ben yazılıma 5 sene önce başladım benimde küçüklükten beri bir şeylerii sökme yeniden yapma isteği var kendi çabalardımla öğrendim yazılım dışında bir çok alanla uğraşıyorum 3B yazıcılar, pcb tasarımı , 3B parça tasarımı, Drone ,uçak ,roket bir sürü alanla uğraştım ve hala da devam ediyorum bu aralar Python vre görüntü işleme ile uğraşıyorum.

1 Beğeni

Birkaç kişi daha “aletin içini açmak” derse genelleme alacağız :smiley:

2 Beğeni

Ben de “aletin içini açmak” genellemesine uyuyorum. Hatta bu forumdaki çoğu kişi böyledir bence zaten.
Bir şeyleri kurcalama olayı hep vardı ben de zaten ama kodlama (daha doğrusu yazılım) olayına farkında olmadan 2011-2012 yıllarında filan girmiştim. Web sitelerinin kaynak kodlarını indirip kendi isteklerime göre şekillendirmeye başlamıştım bi şekilde. Ondan sonra yazılımın ne olduğu hakkında hiçbir bilgim olmadan web sitesi programlama videolarını filan izlemeye başlamıştım. (Daha sonra pek ilgimi çekmeyip bıraktım)
2014 yılında da ilk arduino setimi almıştım. Elektrik-elektronik konusunda temel bilgilerim vardı ama Arduino’yu nasıl duyduğumu nasıl öğrendiğimi filan hatırlamıyorum hiç. Yine de oldukça zevkli zamanlardı. 2-3 yıl filan baya uğraştım arduino, devre tasarımı, PCB baskı filan ile, daha sonra teog sınavı olduğu için bi miktar uzaklaşmıştım. O günlerden sonra Sadece projeler için filan kullanmaya başladım arduino’yu.
Son 1-2 yıldır da 3D yazıcılar ile uğraşmaya başladım, en sevdiğim alanlardan biri oldu 3b baskı teknolojisi.
Bunlar dışında 3-4 yıldır siber güvenlik ile ilgileniyorum muhtemelen gelecekte de bunun üzerine çalışmaya devam edeceğim ama makerlığın yeri hep bi ayrı bende.
Bi drone yapmak içimde kaldı, ileride belki zaman bulabilirsem onu da denemek istiyorum

3 Beğeni

Ya diyorum ki bir gün online olarak toplansak, birbirimize soru sorsak, tartışsak nasıl olur :relaxed:

1 Beğeni

discorda gelin biz arada buluşuyoruz

1 Beğeni

kodlamaya daha yeni başladım
gaza gerip her şeyi öğrendim :smile:
ben pcb tasarımını çok sevdim
arduıno ile aram iyidir

1 Beğeni

bu daveti tekrar alabilir miyim ben de girmek istiyorum :slight_smile:

1 Beğeni

Tabi ki :grinning_face_with_smiling_eyes:

2 Beğeni

Hüseyin Avni
hocam pusuda mısınız

:grinning:

Huseyin_Avni

Tabi ki :grinning_face_with_smiling_eyes:

2 Beğeni

Merhaba ben 2017 sonlarında kodlamaya başladım kodlama ilk olarak işaretleme dili olan html ile başladım ve 2017 html uğraştım 2018 ortalarında arduino başladım ilk başta birleştirme ile başladım kodlama ile uğraşmadım daha sonra kodlama işine girdim :grin: öyle zaman geçti 2019 pythona başladım ve python bırakamadım yarı profesyonel bir şekilde devam ettim selenium pyautogui görüntü işleme opencv keras vb devam ettim Nasıl başladığımın cevapı:Babam eskiden profesyonel yazılımcıydı ben olunca banada öğretti.

1 Beğeni