Küçük Çaplı Radyo İstasyonu Yapımı

Herkese Merhabalar,
Yaklaşık 1 yıl önceden yaptığım ve hurda dolabıma attığım FM verici devresinin yapımını sizlere aktaracağım. Bu devreyi yapmamın sebebi elektro gitarım için kablosuz jack olarak kullanmak istemiştim. Başarılı da oldum ve şuan etkin olarak bu devreyi kullanmaktayım. Bu devreyi, küçük çaplı bir radyo istasyonu olarak da kullanabilirsiniz.

Bu devrenin tek başına 100mW gücüne sahip. Bu devreden bir kaç adet yapıp seri olarak bağlayınca bir o kadar gücü artıyor. Yanlış hatırlamıyorsan bu devreden üç adet yapıp 300mW gücüne ulaştım ancak antenini normal şartlarda yapmadığım için tam olarak 300mW gücüne ulaşamadım. Gücü daha stabil verebilen bir anten yapmak istiyorsanız bu videoyu izlemenizi öneririm. Antenini dümdüz bir tele bağlayarak 100 metre çekim mesafesine ulaştım. Tabi ben bu devreyi düzgün lehimlemediğim için yine güç kayıpları yaşadım. FM devreleri yapanlar bilir en küçük temassızlık, bobin yeri, kondasatör kalitesi, direnç wattı, plaketin kalitesi(kesinlikle epoksi plaket öneririm) gibi küçük hatalar devrenin gücünü kısıtlamakta hatta devrenin çalışmamasını sağlıyor. Ancak benim yaptığım devre neredeyse dünyanın en basit FM yükselticilerinden biri olduğu için bunun gibi hassas hususlar çok önemli olmayacaktır.

UYARI

Bu devreyi 500mW ve üstü güçlerde hazırlamayın. Türkiye Cumhuriyetinde 500mW ve üstü FM vericiler kayıtsız bir şekilde kullanılması yasaktır. Kullanılması haline sorumluluk bana ait değildir.

Malzemeler

BC547 Transistör
470Ω Direnç
270Ω Direnç
10kΩ Direnç
1nF Mercimek Konadsatör
PLL Devresi
Pre Amfi İçin Ekstra Malzemeler
10uf Kondasatör
22kΩ Direnç
100kΩ Direnç
1kΩ Direnç
2sc2458 = BC546 = BC547

Pre Amfi kullanmamın nedeni bu devreyi ben elektro gitarım için hazırlamış olmam. Pre amfi gitarın pasif manyetiklerinden gelen düşük güçteki analog sinyali yükseltir ve power amfilerin kullanabileceği ses seviyesine getirir.Bu nedenle pre amfi kullanmak zorunda değilsiniz.

PLL Devresine gelirsek bu devre frekansı ayarlamak için kullanılıyor. Genellikle araba radyolarında bulunan öreğin 90.2Mhz değerini bu devre sağlıyor. Çoğu radyoda bu değer 88.0 ile 108.0 arasındadır. Bu frekans yayınlanan radyonun kimliğidir. Bu devreyi yapmaya gerek yok internette çok makul fiyatlarda alınabiliyor ancak en en fazla 1metre çekim mesafesine sahip oluyor. Ben burada genellikle eski arabalarda kullanılan bir cihazı kullandım. İnternette bu Oto FM Transmitter olarak geçiyor. İçini açıp devredeki antenden bir kablo lehimleyip yaptığımız FM yükseltici devresine lehimleyebilirsiniz ya da direk Çin menşeili alışveriş sitelerinden PLL devresi satın alabilirsiniz. Ben hem kargo süresinin uzun olmasından hem de aldığım Oto FM Transmitter cihazının bluetooth, Kumanda gibi özelliklerinin bulunmasından dolayı ayrı bir kart almadım.

FM Yükseltici Devre Şeması

Benim Yaptığım Devrenin Şeması

Devrenin Uzay Montaj Görüntüsü

Kesinlikle benim yaptığım gibi çalıştırmayın sadece göstermek için yaptım :sweat_smile:

image

Yapım Videosu

Bir projenin daha sonuna geldik. Sizlerde küçük büyük hiç farketmez tüm projelerini Forumun Maker Günlükleri katagorisinde paylaşabilirsiniz. Bu projeyi yapacaklar için kendilerine kolaylıklar diliyorum. :smiley:

2 Beğeni

Başarılı bir proje ve güzel bir anlatım olmuş, teşekkürler paylaştığınız için

1 Beğeni

Emek kokan bir yazı olmuş, eline sağlık! :upside_down_face:

1 Beğeni

Yine muhteşem bir yazı tebrikler!!! :grinning_face_with_smiling_eyes:

1 Beğeni