Lm2577s ve lm2596 voltaj regülatörü

Herkese merhaba. PSU dan ayarlı bir güç kaynağı yapmaya çalışıyorum. Voltaj regülatörü üzerindeki trimpotu potansiyometreyle değiştirmeye çalışırken lehimleme esnasında biraz zorluk yaşadım ve lehim işi bittiğinde regülatör çıkıştan hiçbir şekilde enerji vermiyordu. Bende kartı bozduğumu düşünerek 2. Bi kart aldım bu sefer lehim yaparken sıkıntı olmadı direk lehimledim ancak potansiyometre yi taktığımda gene çıkıştan enerji alamıyorum potansiyometre yi çıkarıp kendi trimpotuyla denedim ama değişen birşey yok. Sanırım iki regülatör ü de bozdum sizce sorun ne olabilir. Kafayı yemek üzereyim.

1 doğru çıkışlara bağladığınızdan emin misiniz?

2 çıkışın o regülatörler için uygun olduğuna emin misiniz?

3 kartlarda ısınma oluyor mu?

4 PSUnun fanı dönüyor mu?

Hocam girişler doğru lehime başlamadan önce kartı denedim üzerindeki trimpottan sorunsuz 2-26 v değer aldım ama trimpotu söküp pot taktıktan sonra karta bişey oluyor iki kartta aynı şekilde çöp oldu sanırım elime lehim makinası almaya çekinir oldum. Kart üzerinde herhangi bir ısınma olmuyor şuan çıkışta da sadece 0.4 v gibi bi enerji var. PSU da sorunsuz çalışıyor.

Havyanız kaç watt? Ve potansiyometreyi lehimlerken kart üzerindeki SMD komponentleri söküyor olabilirsiniz. Dikkatli olun. Ve taktığınız pot söktuğünüz trimpot ile aynı değerde mi?

Pot ların değerleri aynı 10k havyam 60w kartın üzerine baktım dikkatlice gözle görülür bir kopukluk yok ama bi yerde bir sıkıntı var ısı kaynaklı sanırım kartı bi telefon tamiricisine falan götürsem anlar mı sizce yada hasar alan yeri bulabilir mi?

O telefon tamircisinin becerisine bağlı. Deneyin belki yapar

1 Beğeni