Makro Rail Projesi

Herkese iyi akşamlar arkadaşlar. Umarım herkes sağlıklıdır. Bir entomolog ve amatör bir fotoğrafçı olarak çalışmalarımda bana büyük yardımı olacak bu sitede https://www.wemacro.com/ gördüğünüz macro rail’in çok basit ama işlevsel bir kopyasını yapmak istiyorum. Sisteme, yatay düzlemde 5-6 kg’lık yükü 0.01mm (10 micron) hassasiyetle ileri ve geri hareket ettirebilecek bir step motor ve sürücü arıyorum. Göstereceğiniz ilgiye şimdiden teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.
Saygılarımla.

rediktör kullanmak istemiyorsan “nema23” gibi bir motor işini görecektir
Sürücü olarakta “TB6600” tavsiye ederim daha yüksek güçlü bir sürücü almak istersenizde
“DM860H” ama nema23 etiket üzerinde yazan akımı 2.5 amper tb6600 işinizi görecek gibi duruyor devamlı 4 amper çıkış yapabiliyor tb6600

Önceliklle değerli katkınız tekrar teşekkür ederim. Verdiğim linkteki cihazda böyle bir donanım kullanılmamış. O yüzden redüktörlü motor kullanmaya gerek yok sanırım. Önerdiğiniz “TB6600” model sürücüye potansiyometre (yanlışsam düzeltin lütfen) bağlanabilir mi? Bağlana biliyorsa, benim istediğim hızları bu şekilde elde etmek mümkün mü? Mümkünse hangi pantansiyometreyi tercih etmeliyim? İlk denemem olacağı için maliyeti düşürebilmek adına malesef ikinci el motor kullanmak istiyorum. İkinci el motorların düzgün çalışıp çalışmadığından nasıl emin olabilirim?

hayır pot ile hız ayarı yapmanız doğdurdan pot bağlantısı ile mümkün değil bir uC kullanırsanız ister potla ister butonla isterseniz enkoderle hız ayarı yön ayarı yapabilirsiniz

Konuya yabancı olduğumu tekrar hatırlatayım. uC nedir?