mikroC ile PIC Programlama Eğitimleri

Merhaba arkadaşlar,
Sizler ile bir fikir paylaşmak, sizlerinde görüşlerini almak istiyorum.

Yaklaşık üç yıldır çalıştığım firmada mikroC ile PIC mikrodenetleyiciler kullanarak ürün geliştirmeleri yapmaktayım. Edindiğim bu üç senelik tecrübede firmamızda staj yapmakta olan öğrenci arkadaşların bilgi ve becerilerini incelediğimde aldıkları eğitimlerde yeterli PIC programlama becerisine sahip olmadıklarını görmekteyim. Arduino ile yaptıkları projeleri bize sunan arkadaşlardan çok memnun olmama rağmen malesef endüstride Arduino projelerine sıcak bakılmadığını biliyorum. Şahsen çoğu büyük sorunumu Arduino forumlarında veya kütüphanelerinde çözebilen birisi olmama rağmen çok nadir firma Arduino ile ürün geliştirme fikrine sıcak bakabiliyor. Buna bağlı olarak sektörde yazılımcı Elektronik Mühendisi bulmak çok zor oluyor.

Bu sorun üzerine odaklandığımda kendime şunu sordum. Öğrenciler Arduino’yu bu kadar severken neden STM, ARM veya PIC gibi farklı ve endüstride ürün geliştirmede kullanılan mikrodenetleyicilerden uzak duruyorlar?

Bu soruma PIC mikrodenetleyiciler için kendi kendime bulduğum gerekçeler şu şekilde;

1. Bir Arduino geliştirme kartı kendi programlayıcısını içerisinde barındırmakta ancak PIC programlamak için haricen bir programlayıcı satın alınması gerek. Bu ise daha işe sıfırdan başlamak isteyen birini korkutacaktır.
  2. Aslında aynı programlama (C programlama) tabanına sahip olmalarına rağmen PIC mikrodenetleyicilerin konfigürasyon ayarlarının programlama dilini daha karmaşık göstermesi.
  3. Ki aslında en önemli nedeni yeterli Türkçe kaynak bulunmaması. Aslında mikroC için firmanın çok başarılı bir platformu var (https://libstock.mikroe.com/) ancak dediğimiz gibi bir dil problemi olmakta.

Bu üç cevaba baktığımda bu durumda ne yapabilirim diye düşündüm ve PIC programlama için ilgili eksileri nasıl artıya çeviririm diye düşündüm. Bunun sonucunda aşağıdaki gibi donanımsal olarak Arduinodan bile daha basit halde ancak endüstriyel projelerdede kullanılabilecek şekilde aşağıdaki gibi bir ürün geliştirmeye karar verdim. Bootloader olarak bilinen bir sistemi içerisine entegre ederek 1.maddedeki programlayıcı ihtiyacını ortadan kaldırabildim. Aynı zamanda sadece gerekli temel donanımları ekleyerek geliştirme kartını çok basit bir yapıda tasarlayarak bir Arduino Nano kolaylığında geliştirme ortamı sunmayı sağlayabildim.

Sonuç olarak yukarıdaki ürüne baktığımda tamam mikroC ile PIC programlamak öğrencilerin artık ilgisini çekecektir diye tahmin ediyorum. Ancak Türkçe kaynak için maker blogunda Arduino için olduğu gibi mikroC için eğitimler yayımlanması için bir beklentim var. Bu sayede öğrencilerimiz Arduino programlamayı öğrendikleri gibi kolaylıkla mikroC programlamayıda öğrenebilsin. Öğrendikleri bilgileride endüstride ve kişisel girişimlerinde her yerde ve herkes ile paylaşabilsin. Çünkü bilgide sevgi gibi paylaştıkça çoğalıcaktır.

Bu konuda sizlerin fikirlerini merak ediyorum? Sizlerde PIC programlamak ister misiniz? Robotistan ekibinden benim gibi bu konuda bir çalışma beklemekte misiniz?

Lütfen değerli fikirlerinizi burada biler ile paylaşmaktan çekinmeyin. :slight_smile:

5 Beğeni

Katılıyorum, bence bu öğrenciyken önemli bir ihtiyaç.

1 Beğeni

Öncelikle müthiş bir yazı insan okurken keyif alıyor çok teşekkürler!

Benim aklıma takılan ve dallandırmak istediğim bir kaç konu var.

• MicroC dili, eğitime yönelik bir başlangıç dili midir? Yoksa sanayide genel olarak kullanılan sektörde kabul gören bir dil midir?.
  • Sanayideki insanlar ne kadar microC ile ilgili araştırma yapıyor. Diğer bir deyişle ne kadar bu içeriklere ihtiyaç var? Vereceğimiz uğraşların sonucunda gerçekten insanların işlerine dokunabilecek miyiz?

Toparlarsak bu içeriklerin hedef kitlesi kim olacak?

• Sanayideki çalışanlar mı?
  • Sanayide işe başlamak isteyenler mi?
  • Okulda hali hazırda Arduino öğrenen çocuklara alternatif yaratmak mı?
2 Beğeni

Merhaba, öncelikle değerli geribildirimin için çok teşekkür ederim.

• mikroC programlama dili aslında çok karmaşık bir yapısı olmayan ve bu sayede hem başlangıç yapmak isteyenler hemde sektörde profesyonel ürünler üretmek isteyenler için oldukça kullanışlı ve gelişmiş bir programlama dilidir. Buna ek olarak şunu belirtmeliyim ki bir PIC mikrodenetleyiciyi programlamak için birden çok seçenek mevcuttur. (PIC Basic, CCS C, MPLAB, mikroC, …) Ancak dediğim gibi hem kullanım kolaylığı hemde gelişmişlik açısından baktığımızda mikroC diğer seçenekler arasından sıyrılmakta.
  • Çalışmakta olduğum firmada geliştirdiğimiz ürünlerden bahsedeyim. Biz mikroC ile 3-fazlı motorları kontrol etmek üzere otomatik garaj kapıları, kayar kapılar, 220VAC motor kontrol kartları, uzaktan kumanda & kumanda alıcısı çifti, opto-sensör gibi projelerde aktif olarak mikroC kullanmaktayız. Yine devam eden projeler içinde ilgili programlama dilini kullanmaktayız.

Sonuç olarak baktığımızda hedef kitle olarak bahsettiğiniz üç kategoriyide kapsamakta. Ayrıca belirtmek isterimki Endüstride PIC mikrodenetleyiciler geniş bir kullanım alanına sahip olmakta. Bizimle aynı sektörde olan BFT firması ki dünya devi bir İtalyan firmasıdır, onlarda PIC mikrodenetleyiciler kullanmaktalar.

Türkiye için konuşacak olursak CCS C programlama dili (yine PIC programlamak için kullanılır) öğrenciler arasında daha yaygın olarak bilinmekte ancak kullanımı zor olduğu için öğrencilerin çoğunluğu için tercih sebebi olamamakta.

Yanımızda çalışmakta olan ve programlama tecrübesi olmayan lise stajyerlerimize verdiğim ufak eğitimlerde mikroC’nin öğrenilebilirlik açısından Arduino’ya çok yakın olduğu izlenimini edindim. Buradaki amacımda dediğim gibi öğrencilerin bu programlama dilini öğrenmesi ve gerek iş hayatında gerekse kişisel girişimlerinde kendilerini ve müşterilerini tatmin edecek düzeyde profesyonel ürünler/yazılımlar geliştirebiliyor olması.

2 Beğeni

Merhaba, robotistan ekibinden murat ben.
Yazınızı okuyunca çok heyecanlandım. Dediğiniz gibi bu konuda içerik çok fazla yok ne yazık ki.
Google TR aranmalarına baktığımda aramalar da çok az.
Bu güzel görüşlerinizi maker blog’umuzda bir seri haline dönüştürsek nasıl olur?
Bu konuda sizinle birlikte ekosisteme güzel bilgiler katmış oluruz.

3 Beğeni

Merhaba Murat Bey,

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Maker blogunda bu konuda bir seri oluşturulması fikrine bende sıcak bakmaktayım. Bu konuda ekosisteme katkıda bulunmak isterim.

1 Beğeni

Güzel bir şeyler olacak gibi. Hadi bakalım. :slight_smile:

3 Beğeni

vallahi bende de anca eksik açıklama bulma dili var :joy:

1 Beğeni

Herhangi bir programlama dili ile çok iyi gidecek bir çift olurlar :sweat_smile:

1 Beğeni

a bide kedi dili var

:face_with_hand_over_mouth: :kissing: :rofl: :sweat_smile: :sweat_smile:

1 Beğeni

Gerçekten ihtiyaç duyulan bir eğitim. böyle bir eğitimin verilmesi çok güzel olacaktır.

1 Beğeni

Güzel bir proje olmuş bu arada pic ile Arduino benzeri bir yapı ile çalışmak isteyenler için pungino projesi mevcut hemde çeşitli pic geliştirme kartlarida mevcut. İster pinguino ister mikroc ile programlanabilir.

1 Beğeni

Merhaba, Pinguino’yu şuan sizden duydum ama hemende araştırdım. Güzel bir proje olmuş. Paylaştığınız için teşekkür ederim.