Motor sürücüsü ve Kart seçimi

Merhablar, bir projem için toplam 6 tane 12v dc motor kullanmam gerekiyor. motor sürücü olarak l298N u arduino uno ile nasıl kullanıldığını biliyorum fakat en fazla 2 dc motor idare edebiliyordu ve sadece bir sürücü kullanabiliyolrdum. 6 motor için hangi sürücüyü/sürücüleri ve kartı kullanmalıyım? Şimdiden teşekkürler.

Merhabalar,
İkiden fazla motor sürebilen bir motor sürücü şuana kadar Türkiyede ben hiç görmedim. BenceL298N kartlarından 3adet kullanarak 6 motor sürebilirsiniz. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Anlıyorum. peki ya kart seçimi için ne söyleyebilirsiniz? Tek arduino uno!yu veya mega’yu (hangisi ile olabiliyorsa) 3 motor sürücye bağlayabilir miyim yoksa birden fazla mı kart gerekir?

Motor başı iki adet PWM pinine ihtiyaç duyuluyor. 6*2=12 adet pwm pinine ihtiyacımız var. Ancak Arduino Uno da bu kadar pwm pin sayısı yok. Bunun için i2c üzerinden PWM Çoğaltıcı kullanabilirsiniz. Kolay gelsin. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

hmm anladım Arduino megada 14 tane pwm pini var o yeterli oluyor o zaman.

Arduino Mega da 12 adet PWM pini var aslında size tam uygun kart o. Ancak dediğim gibi o modülü alarak da uno ile de bu projeyi gerçekleştirebilirsiniz.

1 Beğeni

Neden bu kadar motor kullanıyorsunuz? Buna ek olarak, kullanacağınız motorun internet adresini gönderebilir misiniz?

Bu motoru kullanmayı planlıyorum. ama bundan 4 tane kullancağım. Geri kalan motorlar 6v olacak. Çok amaçlı bir araça yapıyorum bu nedenle o kadar motor var.

Maalesef, L298N motor sürücüsünü riske atmamak için kanal başına bir tane kullanmalısınız. Zorlanma sırasında akım artacağı için motor sürücüde verimsizlik meydana gelebilir.

1 Beğeni

Son olarak, yukarıda belirttiğim motoru kanal başına 1 tane olacak şekilde bu shield ile kullanabilir miyim ?

Bundan kullanmak yerine L298N motor sürücü veya VNH2SP30 motor sürücü kullanabilirsiniz. :upside_down_face:

Anladım ama kullanmam bana çok büyük kolaylık sağlayacak :slight_smile:
Hiç çalışmaz diye mi söylediniz yoksa performans azalması falan gib bir sebeple mi?

Motorun çektiği akım 190 mA/h, motor sürücünün vereceği akım ise maksimum 600 mA/h’dir. Eğer motor akımı 600 üzerine çıkarsa sürücü bozulabilir. Her kanal başına ayrı ayrı kullanabilirsiniz fakat benim tek korktuğum şey bu. En iyisi, motora test yapmak ve yük altındaki akım miktarını ölçmek olacak. :upside_down_face:

Daha iyi anladım, test ederek denerim ya da motor küçültmeye gidebilirm çok teşekkürler :slight_smile:

Merhaba, ben de bir çalışmamda 9 adet şu motorlardan kullanmayı düşünüyorum:
Buy 6V 12mm with RPM/min: 150 - Affordable Price Ama benim arduino ve kodlama deneyimim sizinkinden daha az. Eğer 6 motorla projeniz başarılı olursa kodlamayı benimle, buradan ya da başka bir şekilde paylaşabilir misiniz diye soracaktım.
Benim de 5 adet L298N kullanmam gerekiyor, değil mi?

Merhabalar. Emin olun benim de tecrübem sizin kadar az şu anda. Eğer projeyi gerçekleştirme olanağımız olursa yardımcı olmaya çalışırım. Bence siz de ayrı başlıkta sorunuzu sorabilirsiniz. Bana yardımcı olanlar size de yardımıcı olacaktır diye tahmin ediyorum.